Wypadanie włosów w ciąży - jakie są tego przyczyny? Co stosować? Przeskocz do treści

Wypadanie włosów w ciąży – jakie są tego przyczyny? Co stosować?

Wypadanie włosów w ciąży nie zdarza się często, ponieważ w stanie błogosławionym zwykle dochodzi do wzrostu poziomu hormonów estrogenowych, co stymuluje porost włosów. O czym mogą świadczyć wypadające włosy w ciąży? Co zastosować, aby poradzić sobie z tym problemem? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Wypadanie włosów w ciąży – czym jest spowodowane?
2. Ciąża a wypadanie włosów – co jeść, aby zahamować ten proces?
3. Wypadanie włosów w ciąży – co na nie stosować?

Wypadanie włosów w ciąży – czym jest spowodowane?

Wypadające włosy w ciąży to problem, który dotyczy niewielkiego odsetka kobiet. Standardowo w ciąży dochodzi do podwyższenia poziomu hormonów estrogenowych, co stymuluje wzrost włosów, a także poprawia kondycję cery i paznokci [1] [2]. Tymczasem jeśli dojdzie do zaburzenia równowagi hormonalnej, skutkuje to wypadaniem włosów w ciąży [1] [2].

Inne możliwe przyczyny wypadania włosów na początku ciąży lub jej późniejszych etapach to [2] [3] [4]:

• choroby tarczycy — jeśli kobieta przed zajściem w ciążę chorowała długotrwale na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, może u niej wystąpić wypadanie włosów w ciąży,
• nadmierny stres — np. w związku z problemami finansowymi lub nieplanowaną ciążą, takie zdarzenia mogą indukować procesy zapalne w mieszkach włosowych i prowadzić do ich wypadania,
• stosowanie nieodpowiedniej diety i w rezultacie niedobór witamin lub minerałów istotnych dla procesu wzrostu włosów (takich jak np. witamina C, witamina D, biotyna czy żelazo).

Ciąża a wypadanie włosów – co jeść, aby zahamować ten proces?

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów na początku ciąży lub na dalszych etapach stanu błogosławionego? W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Do wzmocnienia włosów przyczyni się zwiększenie spożycia czerwonego mięsa, orzechów, pełnoziarnistego pieczywa, ryb oraz owoców i warzyw bogatych w witaminy, flawonoidy i przeciwutleniacze [1]. W przypadku potwierdzonych niedoborów lekarz może zadecydować także o suplementacji niektórych witamin lub składników mineralnych [2].

Wypadanie włosów w ciąży – co na nie stosować?

Jeśli zaobserwowano wypadające włosy w ciąży, warto ograniczyć inwazyjne metody stylizacji włosów, a także zrezygnować z grzebieni, szczotek, gumek i klamerek, które szarpią włosy. Zamiast tego należy skupić się na pielęgnacji. Do mycia głowy powinny być wykorzystywane wyłącznie delikatne szampony, o naturalnym składzie, kondycję włosów poprawią również odżywki oraz polecone przez lekarza preparaty witaminowe [2]. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować żadnych środków na porost włosów czy też łysienie, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

W sytuacji, gdy mimo zmiany niektórych nawyków nadal obserwowane jest wypadanie włosów w ciąży, warto rozważyć wizytę u trychologa, czyli lekarza specjalizującego się w dolegliwościach związanych z włosami i skórą głowy. Pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny problemu może również: lekarz dermatolog — specjalista od chorób skóry, paznokci i włosów.

Źródła:

1. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/changes-to-hair-during-pregnancy [dostęp: 25.11.2022 r.]

2. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/hair-loss-during-pregnancy/ [dostęp: 25.11.2022 r.]

3. https://www.btf-thyroid.org/hair-loss-and-thyroid-disorders [dostęp: 25.11.2022 r.]

4. https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-stress-causes-hair-loss [dostęp: 25.11.2022 r.]

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy