37 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

37 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Twój brzuch jest bardzo duży, więc sprawia Ci kłopot w czasie wykonywania nawet zwykłych czynności. Odpoczywaj więcej, jednak najlepiej na lewym boku – wtedy najłatwiej zachować prawidłowe krążenie i uniknąć bólu. Niestety wciąż często chodzisz do toalety, miewasz zgagę i bóle pleców. Możesz mieć również nieprzyjemne bóle w kroczu.Na szczęście macica przestała uciskać na przeponę, więc możesz już swobodnie oddychać. Prawdopodobnie Twój brzuszek już się obniżył, ale jeśli nie – oczekuj tego w tym tygodniu. Co więcej, powinnaś odczuwać też skurcze przepowiadające, które mijają po ok. 1,5-2 godzinach.

37 tydzień ciąży to też moment, w którym warto przygotować się już do szpitala, pakując torbę ze wszystkimi rzeczami. Teraz dzidziuś może przyjść na świat w każdej chwili!

37 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Mija właśnie ostatni tydzień, w którym powinnaś zrealizować rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne badania na tygodnie 33-37. Istnieje więc dużo prawdopodobieństwo, że wszystkie już wykonywałaś, a jeśli nie – szybko umów się z lekarzem.

Jakie badania rekomenduje PTG? Są to: profilaktyczne badanie ogólne i ginekologiczne, ocena wymiarów miednicy, badania piersi, pomiar ciśnienia i masy ciała oraz ocena czynności serca i ruchliwości maluszka. Przeprowadza się też testy diagnostyczne: badanie moczu, odczyn Wassermanna i morfologię. Możliwe, że powinnaś zrealizować też posiew w kierunku paciorkowców β-hemolizujących oraz testy w kierunku VDRL, HIV oraz HC.

37 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Maluch waży już niemal 3 kilogramy i mierzy ok. 48-50 centymetrów. Jest całkowicie ukształtowany, teraz rośnie tylko ilość tkanki tłuszczowej. Poród może nastąpić lada dzień, a dziecko nie będzie już wcześniakiem.

Dzidziuś mniej się rusza z powodu mniejszej ilości miejsca – zwykle powinnaś czuć ok. 10 ruchów na godzinę i taka mała liczna jest całkowicie normalna. W przypadku chłopca być może jądra nie zstąpiły na razie do moszny – może to nastąpić nawet po urodzeniu.


Sorry, there are no polls available at the moment.

Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży2 tydzień ciąży3 tydzień ciąży4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży6 tydzień ciąży7 tydzień ciąży8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży10 tydzień ciąży11 tydzień ciąży12 tydzień ciąży13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży16 tydzień ciąży17 tydzień ciąży18 tydzień ciąży19 tydzień ciąży20 tydzień ciąży21 tydzień ciąży22 tydzień ciąży23 tydzień ciąży24 tydzień ciąży25 tydzień ciąży26 tydzień ciąży27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży29 tydzień ciąży30 tydzień ciąży31 tydzień ciąży32 tydzień ciąży33 tydzień ciąży34 tydzień ciąży35 tydzień ciąży36 tydzień ciąży37 tydzień ciąży38 tydzień ciąży39 tydzień ciąży40 tydzień ciąży

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy