Badanie prenatalne prywatnie - ile kosztuje bez refundacji? Przeskocz do treści

Ile kosztuje badanie prenatalne prywatnie?

Nic nie wpływa na spokój w ciąży, jak informacja, że nasze maleństwo jest zdrowe. Warto więc regularnie monitorować jego rozwój. Pomocne będą w tym badania prenatalne, w których wykryć możemy wady wrodzone płodu. Czy można wykonać je prywatnie? Ile kosztuje badanie prenatalne prywatnie? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Ile kosztuje test PAPP-A prywatnie?
  2. Ile kosztują testy typu NIPT prywatnie?
  3. Ile kosztuje amniopunkcja prywatnie?

Ile kosztuje test PAPP-A prywatnie?

Test PAPP-A to jedno z podstawowych badań prenatalnych. Jest to test nieinwazyjny. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi ciężarnej. Analizuje się ją pod kątem stężenia białka PAPP-A, dzięki czemu wykryć można trzy najczęściej występujące trisomie – zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników badanie to powinno być przeprowadzane wraz z USG genetycznym.

Test PAPP-A jest badaniem prenatalnym, które można wykonać bezpłatnie. Jest to możliwe dzięki refundacji NFZ. Przysługuje to jednak jedynie ciężarnym starszym niż 35 lat oraz takim, u których wykryto wadę genetyczną w poprzednich ciążach. Pozostałe kobiety w ciąży badanie to wykonać muszą prywatnie. Jego cena to około 250 zł.

Ile kosztują testy typu NIPT prywatnie?

Ciężarnym poleca się wykonanie testu typu NIPT w trakcie diagnostyki prenatalnej. Są to nieinwazyjne badania wolnego płodowego DNA. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi przyszłej mamy. Istnieje kilka rodzajów testów NIPT. Różnią się one przede wszystkim zakresem analizy. Głównie od tego czynnika zależy cena badania.

Testem typu NIPT o najszerszym zakresie jest NIFTY pro. Jest to nieinwazyjne badanie o czułości porównywalnej do amniopunkcji. Dzięki niemu u płodu wykryć można aż 94 choroby. Badanie pozwala również na określenie płci dziecka. Testu NIFTY pro ani żadnego innego testu NIPT nie wykonamy bezpłatnie. Badania te przeprowadza się jedynie prywatnie. W przypadku testu NIFTY pro koszt to 2397 zł.

Ile kosztuje amniopunkcja prywatnie?

Amniopunkcja jest inwazyjnym badaniem prenatalnym. Spośród wszystkich testów tego typu wiąże się ona z najmniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań, dlatego wykonywana jest najczęściej.
Wykonanie amniopunkcji możliwe jest bezpłatnie, ale tylko w określonych przypadkach. Prywatne wykonanie tego badania wiąże się z kosztem w wysokości 1300-2000 zł.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy