Planujesz dziecko lub niedługo będziesz mamą? Poznaj etapy ciąży Przeskocz do treści

Planujesz dziecko lub niedługo będziesz mamą? Poznaj etapy ciąży

Etapy ciąży to trymestry, miesiące i tygodnie. Cała ciąża trwa natomiast ok. 40 tygodni, czyli 280 dni. Jesteś w okresie planowania ciąży lub spodziewasz się dziecka? Sprawdź, co jeszcze powinnaś wiedzieć o tym szczególnym czasie i czym charakteryzuje się każdy z etapów!

Czas trwania ciąży
Ciąża i jej etapy
Pierwszy trymestr ciąży
Drugi trymestr ciąży
Trzeci trymestr ciąży

Dowiedz się, ile trwa ciąża

Początek ciąży liczy się nie od dnia zapłodnienia, a od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli nie opuszcza Cię więc myśl „w którym tygodniu ciąży jestem?”, powinnaś przypomnieć sobie tę datę. Przyjmuje się, że ciąża kobiety trwa 9 miesięcy kalendarzowych i 10 miesięcy księżycowych.

Każdy miesiąc kalendarzowy ma 28 dni, co daje w sumie 280 dni ciąży oraz 40 tygodni. Aby maluch był uznany za urodzonego w terminie, powinien przyjść na świat między 38 a 42 tygodniem ciąży.

Etapy ciąży – 3 trymestry, 9 miesięcy, 40 tygodni

Ciążę dzieli się na tygodnie, miesiące i trymestry. Jaki jest czas trwania poszczególnych trymestrów i czym między innymi charakteryzują się te etapy?

Pierwszy trymestr – czyli pierwszy, drugi i trzeci miesiąc ciąży – trwa od końca ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży. Wtedy maluch zaczyna się rozwijać, formują się jego główne narządy, a przyszła mama odczuwa najbardziej nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, między innymi mdłości i senność. Ciąża zostaje zwykle potwierdzona w drugim miesiącu – wiele ciężarnych wcześniej nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu.

To może Cię zainteresować: Ciąża tydzień po tygodniu

Drugi trymestr – czyli czwarty, piąty i szósty miesiąc – trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży. To właśnie ten okres jest przez większość przyszłych mam uznawany za najprzyjemniejszy: zwykle zmniejszają się przykre dolegliwości, wzrasta libido, a brzuszek staje się ładnie zaokrąglony, lecz jeszcze nie przeszkadza w codziennych czynnościach. W tym czasie odczuwa się też pierwsze ruchy dziecka.

Trzeci trymestr – czyli siódmy, ósmy i dziewiąty tydzień – trwa od 27 tygodnia do końca ciąży. To okres, kiedy dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat i nabiera masy (znacznie rośnie warstwa tłuszczyku!). Kobieta w ciąży może czuć się coraz bardziej zmęczona.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy