Poród naturalny krok po kroku – jak wygląda? Prekoncepcja.pl Przeskocz do treści

Poród naturalny krok po kroku

Zastanawiasz się, jak przebiega poród naturalny? Niepokoisz się, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem? A może po prostu chcesz wiedzieć, na co się przygotować? Poród dziecka siłami natury dzieli się na 4 fazy. Sprawdź, jak przebiega krok po kroku!

Spis treści:

Etap rozwarcia szyjki macicy
Etap parcia
Wydalenie łożyska
Etap po porodzie

Poród naturalny – faza 1: rozwieranie szyjki macicy

To najdłuższy okres porodu: od jego rozpoczęcia do momentu całkowitego rozwarcia szyjki macicy (które powinno wynosić min. 10 centymetrów). Trwa on od kilku godzin do nawet kilku dni – zależnie m.in. od tego, czy to Twoje pierwsze dziecko. Aby przyspieszyć poród, powinnaś być jak najdłużej w ruchu.

Pierwsze skurcze są delikatne, jednak z każdą godzina stają się coraz częstsze i bardziej odczuwalne. Często występują też biegunki, bóle krzyża i zmiany nastrojów. Gdy skurcze zaczynają występować co ok. 5 minut – to znak, że należy udać się do szpitala. Zwykle pod koniec tego etapu ich częstotliwość to ok. 1 skurcz (trwający 60-90 sekund) co 2 minuty. Koniec pierwszej fazy wiąże się najczęściej z silnym lękiem. Niektórym przyszłym mamom we tej fazie odchodzą też wody płodowe.

Zobacz też: Planujesz dziecko lub niedługo będziesz mamą? Poznaj etapy ciąży

Poród naturalny – faza 2: parcie (wydalanie)

Drugi etap porodu to zwykle 0,5-2 godziny. Odeszły Ci wody, szyjka macicy jest rozwarta, skurcze są bardzo silne i niestety bolesne. Przez Twój kanał rodny wypychane jest dziecko – umożliwiają to nie tylko skurcze macicy, ale też parcie. Powinnaś pamiętać o prawidłowym oddychaniu i słuchać porad położnej. Wsłuchuj się też w znaki, które daje Ci Twój organizm. Czasami na tym etapie porodu potrzebne jest nacięcie krocza.

Poród naturalny – faza 3: okres łożyskowy

Ta faza trwa ok. 15-60 minut i polega na wydaleniu łożyska i błon płodowych. Skurcze są delikatne i praktycznie bezbolesne. Powinnaś mieć uczucie spełnienia i ulgi. Czasami występują też zimne dreszcze. Wszystko musi zostać całkowicie wydalone, dlatego bardzo ważna jest kontrola położnej. Jeśli Twoje krocze było nacięte, zostanie zszyte również na tym etapie (w znieczuleniu miejscowym).

Poród naturalny – faza 4: okres poporodowy

Razem z dzieckiem (leżącym na Twoim brzuchu, najlepiej bezpośrednio skóra do skóry) zostaniesz na sali jeszcze ok. 1 godziny. Będziecie poddawani obserwacjom, dzięki czemu lekarz i położna sprawdzą, czy wszystko jest w porządku.

Maluszek zostanie oceniony i otrzyma punkty w skali Apgar. Ty będziesz obserwowana też pod kątem ewentualnego krwawienia, bóli, omdleń czy innych problemów. Jeszcze do niedawna w tym momencie dziecko i matka byli rozdzielani i obserwowani osobno, ale teraz spędzisz ten czas razem ze swoim maluchem!

Ciekawy artykuł: Konflikt serologiczny – dowiedz się, na czym polega


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


 

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy