Dieta bezglutenowa przy celiakii – szansa na dziecko Przeskocz do treści

Dieta bezglutenowa przy celiakii – szansa na dziecko

Jeśli masz celiakię, powinnaś pamiętać, że tylko dieta bezglutenowa pozwoli Ci odbudować zniszczone jelita. Tylko wówczas pozbędziesz się nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów, którymi mogą być m.in. problemy z płodnością. Co jeszcze warto wiedzieć o wpływie celiakii na ciążę i dlaczego dieta bezglutenowa jest tak ważna?

Celiakia a ciąża – schorzenie może ujawnić się w każdym wieku

Na przykład pod wpływem ciąży, dużego stresu czy spadku odporności. Jeśli wykryto u Ciebie celiakię, musisz pamiętać, że nieleczona może bardzo niekorzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Powoduje nie tylko nieprzyjemne objawy (np. bóle brzucha, wzdęcia, zmęczenie, afty w jamie ustnej), ale często też uniemożliwia poczęcie dziecka czy powoduje powikłania ciążowe. W przypadku celiakii konieczna jest więc całkowita dieta bezglutenowa, dzięki której Twój organizm powróci do zdrowia.

Celiakia a planowanie ciąży – choroba zmniejsza płodność

Przy celiakii Twój organizm nieprawidłowo reaguje na gluten, niszcząc kosmki jelitowe (to dlatego tak ważna jest dieta bezglutenowa). Są one odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych z jedzenia i leków. Z tego powodu niedobory witamin i minerałów (głównie kwasu foliowego, żelaza, cynku i selenu) mogą albo zmniejszyć Twoją płodność, albo prowadzić do powikłań w czasie ciąży.

Celiakii często towarzyszą też inne kłopoty ze zdrowiem, m.in. układem hormonalnym i rozrodczym. W konsekwencji Twój cykl miesiączkowy może być rozregulowany. Co więcej, chore na celiakię kobiety często mają skrócony okres płodny – pierwsza miesiączka występuje ok. 2 lata później, a menopauza ok. 4 lata wcześniej niż u zdrowych kobiet.

Przy nieleczonej celiakii ryzyko poronienia wzrasta aż 10 razy, a co więcej – choroba może powodować też m.in. zahamowanie wzrostu i rozwoju dziecka.

Celiakia, ciąża… tylko dieta bezglutenowa

Mimo celiakii wciąż masz szansę począć i urodzić zdrowe dziecko. Pamiętaj jednak, że konieczna jest dieta bezglutenowa, którą powinnaś stosować jeszcze na etapie starań o ciążę, później przez cały jej okres i do końca życia. Na celiakię nie ma lekarstwa, więc jedynie eliminacja czynnika toksycznego – glutenu – umożliwia regenerację jelit.

Pamiętaj jednak, że sama dieta bezglutenowa niekoniecznie uzupełni wszystkie Twoje niedobory – powinna być dobrze dobrana. Warto skorzystać więc z konsultacji z dietetykiem, który wybierze taki jadłospis, dzięki któremu dostarczysz organizmowi wszystkich ważnych składników.

Dieta bezglutenowa – dopiero po postawieniu diagnozy

To bardzo ważne, żebyś – jeśli nie masz pewności co do celiakii – samodzielnie nie eliminowała glutenu. Najpierw powinnaś mieć postawioną jednoznaczną diagnozę. Badania warto rozpocząć od testu DNA, ponieważ możesz zachorować tylko wtedy, gdy masz określone geny. Ich brak wyklucza chorobę, a jeśli są obecne – lekarz zaleci badania dodatkowe, sprawdzające aktywność schorzenia. Tylko jeśli celiakia zostanie zdiagnozowana, niezbędna będzie dieta bezglutenowa.

Celiakia u Ciebie a celiakia u dziecka

Celiakia jest chorobą genetyczną, co oznacza, że jeśli Ty chorujesz, również Twoje dziecko może zachorować. Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) u dziecka także najlepiej wykonać najpierw testy genetyczne w kierunku genów, które odpowiadają za obecność celiakii.

Dobrze przeprowadzić je nawet wtedy, gdy dziecko nie ma żadnych niepokojących objawów. Będziesz wówczas mogła szybciej reagować w razie zachorowania, a jeśli dziecko nie ma genów – zyskać spokój na zawsze.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy