Obniżone libido, obniżony popęd seksualny – hemochromatoza? Sprawdź Przeskocz do treści

Obniżone libido, obniżony popęd seksualny – to może być hemochromatoza

Masz obniżone libido, czyli obniżony popęd seksualny? Powodem może być hemochromatoza – choroba, w czasie której żelazo odkłada się w nadmiarze i uszkadza m.in. przysadkę mózgową (powodując hipogonadyzm). Zbadaj się i rozpocznij leczenie już teraz – zanim będzie za późno na odwrócenie objawów!

Na dole artykułu znajdziesz  bezpłatny poradnik Niepłodność w hemochromatozie“.


Spis treści:

Hemochromatoza występuje stosunkowo często
Objawy hemochromatozy
Diagnostyka hemochromatozy
Leczenie hemochromatozy


Hemochromatoza – jedna z najczęstszych chorób genetycznych

Jedną zmianę w genie HFE – którego mutacje odpowiadają za większość przypadków hemochromatozy – ma aż 3,8 miliona Polaków! [1] Tymczasem jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, które może powodować m.in. obniżone libido, niepłodność, impotencję, cukrzycę, wczesną menopauzę, nadciśnienie czy nawet marskość wątroby i raka.

Dlaczego? Gdy żelazo kumuluje się w organizmie, uszkadza różne narządy. Z tego powodu ich prawidłowa praca staje się niemożliwa.

Nie tylko obniżone libido – poznaj inne objawy

Pierwsze objawy mogą pojawić się u mężczyzn już w wieku 30-40 lat. Na samym początku bywają mylone z innymi chorobami, ponieważ są niecharakterystyczne. Co powinno Cię zaniepokoić? Przede wszystkim zmęczenie i osłabienie organizmu, bóle stawów (głównie międzypaliczkowych), zmniejszenie lub zanik owłosienia łonowego i bóle brzucha. Dopiero po jakimś czasie przeładowanie żelazem wywołuje m.in. obniżony popęd seksualny i inne problemy zdrowotne.

Zobacz też: Hemochromatoza – objawy, diagnostyka i leczenie

Szybka diagnoza to szansa na powrót do zdrowia

Tylko szybkie wykrycie hemochromatozy i rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć niebezpiecznych objawów lub częściowo – czy nawet całkowicie – je cofnąć. Jeśli masz więc objawy hemochromatozy i zastanawiasz się, co może być ich przyczyną, nie zwlekaj z wykonaniem badań. Niestety statystki mówią, że od wystąpienia pierwszych objawów do wykrycia choroby mija nawet 10 lat… [2] To stanowczo za dużo!

Diagnostyka obejmuje badania biochemiczne (dzięki którym można sprawdzić poziom przeładowania żelazem) i test DNA. Jednoznaczne potwierdzenie diagnozy umożliwia właśnie badanie genetyczne w kierunku mutacji w genie HFE.

REKLAMA

Leczenie – dzięki niemu możliwe jest cofnięcie objawów

Szybkie rozpoczęcie leczenia, które obejmuje regularne upusty krwi i terapię dostosowaną do występujących objawów, pozwala często cofnąć zaburzenia. Kluczem do sukcesu jest właśnie czas – najlepiej na terapię reagują mężczyźni poniżej czterdziestki, u których hemochromatoza została wykryta wcześnie.

Przykładem może być przypadek opisany w literaturze medycznej:

U 36-letniego pacjenta (m.in. z obniżonym libido, niepłodnością i problemami z erekcją) zdiagnozowano hemochromatozę. Mężczyzna i jego żona starali się bezskutecznie o dziecko. Lekarz zalecił upusty krwi i terapię testosteronem, które po roku przyniosły efekty, w postaci przede wszystkim ciąży u kobiety i cofnięcia zaburzeń seksualnych. Pacjent kontynuował terapię[3].

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie hemochromatozy? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.


Źródła:

[1] M. Madej, Hemochromatoza, „Przegląd Reumatologiczny”  2009, nr 1 (25), s. 9.

[2] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.

[3] Basic and Clinical Andrology (2017) R. Osta, N. Grandpre, N. Monnin, J. Hubert, I.Koscinski: Hypogonadotropic hypogonadism in men with hereditary hemochromatosis.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy