Pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży – wielkość i możliwe nieprawidłowości
Jednym z objawów prawidłowo zlokalizowanej ciąży jest obecność pęcherzyka ciążowego. Zobaczyć możemy go w trakcie badania USG, co pozwala na określenie wieku ciąży. Czy uwidocznić możemy pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
- Pęcherzyk ciążowy – czym właściwie jest?
- Pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży – jakiej jest wielkości?
- Pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży – możliwe nieprawidłowości
Pęcherzyk ciążowy – czym właściwie jest?
Pęcherzyk ciążowy to niewielka struktura płynowa, która pojawia się we wczesnej ciąży. Ma ona okrągły kształt. Dzięki obecności pęcherzyka ciążowego lekarz podczas badania USG może sprawdzić, czy ciąża jest prawidłowo zlokalizowana. Jest to bardzo pomocne, kiedy zarodek jest jeszcze na tyle mały, że nie możemy go w żaden sposób uwidocznić.
Pęcherzyk ciążowy na USG lekarz może uwidocznić, dopiero gdy stężenie hormonu beta-hcg (gonadotropiny kosmówkowej) wyniesie 1500 UI/ml. Powinno być to więc możliwe podczas pierwszego badania USG, które najczęściej jest wykonywane między 5 a 7 tygodniem ciąży. Pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży powinno więc dać się uwidocznić bez żadnego problemu.
Pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży – jakiej jest wielkości?
Wielkość pęcherzyka ciążowego jest dość istotna, ponieważ na jej podstawie możemy określić, w którym tygodniu ciąży jest kobieta. W 6 tygodniu powinien on mieć od 5 do 8 mm. Jego wzrost powinien wynosić około 1-1,2 mm na dobę.
Pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży – możliwe nieprawidłowości
Próba uwidocznienia pęcherzyka ciążowego może wykazać pewne ciążowe komplikacje. Dzięki temu lekarz może wykryć ciążę pozamaciczną. Jest ona rozpoznawana, jeśli nie da się uwidocznić pęcherzyka, a poziom hormonu beta hcg jest wysoki.
Dzięki próbom uwidocznienia pęcherzyka ciążowego lekarz wykryć może także puste jajo płodowe, czyli ciążę bezzarodkową. Rozpoznaje się ją, jeśli pęcherzyk ciążowy ma ponad 20 mm, a lekarz wciąż nie jest w stanie uwidocznić zarodka. W takich przypadkach zarodek najczęściej został wchłonięty na wczesnym etapie rozwoju lub wcale nie powstał. Taka sytuacja niestety oznacza utratę ciąży. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie pustego jaja płodowego z organizmu. Można zrobić to poprzez zażycie środków poronnych lub zabieg chirurgiczny. O wyborze metody usunięcia pustego jaja płodowego zdecyduje lekarz.