Przeskocz do treści

19 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jak czuje się przyszła mama?

19 tydzień ciąży to już końcówka piątego miesiąca. Jesteś już więc niemal w połowie ciąży. Twoje dziecko na tym etapie jest już dość dużych rozmiarów i intensywnie się rozwija. A jak czuje się przyszła mama w 19 tygodniu ciąży? Jak wygląda dziecko na tym etapie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. 19 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  2. 19 tydzień ciąży – jak czuje się przyszła mama?

19 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Masę ciała dziecka w 19 tygodniu ciąży porównać można do średniej wielkości ziemniaka. Waży ono około 200 g. Z kolei długością Twoje maleństwo przypomina banana, ponieważ mierzy około 15 cm.

Dziecko w 19 tygodniu ciąży coraz bardziej przypomina noworodka. Ma ono już wykształcone paluszki, na których zaczynają rosnąć paznokcie. Jego skóra jest pokryta mazią płodową. Ma ona zapewnić maleństwu ochronę przed infekcjami.

19 tydzień ciąży to okres intensywnego rozwoju mózgu. Na tym etapie ciąży dziecko jest w stanie reagować już na bodźce z otoczenia, takie jak cisza i hałas. Jest już w stanie rozpoznawać także niektóre głosy. Twoje dziecko w 19 tygodniu ciąży może już także reagować na ciepło dłoni położonej na ciążowym brzuszku. Polecamy robić to jak najczęściej, ponieważ jest to sposób komunikacji z jeszcze nienarodzonym maleństwem.

19 tydzień ciąży – jak czuje się przyszła mama?

Twoja macica rozszerza się od początku ciąży, aby zrobić miejsce rosnącemu dziecku. W 19 tygodniu jest już więc dość dużych rozmiarów. Możesz odczuwać to poniżej pępka. Na Twoim rosnącym brzuszku pojawić może się także ciemna linia zwana linea negra. Powstaje ona na skutek wzrostu stężenia hormonów ciążowych. Powinna ona biec od pępka do spojenia łonowego. Linia ta nie zostanie z Tobą na zawsze. Będzie ona stopniowo zanikała przez kilka miesięcy po porodzie.

Ciążowy brzuszek to dość duże obciążenie dla kręgosłupa. W 19 tygodniu możesz już zacząć to odczuwać. Wiele ciężarnych na tym etapie ciąży skarży się na bóle pleców. Dokuczać mogą Ci także obrzęki nóg, ponieważ rosnąca macica uciska na naczynia krwionośne. Uciska ona także Twój pęcherz, dlatego możesz częściej odczuwać potrzebę skorzystania z toalety. Do objawów ciąży, które mogą pojawić się w 19 tygodniu ciąży, zaliczyć możemy także drobne plamki na twarzy. Są one nazywane maską ciążową.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy