Najlepszy czas na dziecko, czyli kiedy zajść w ciążę?
Zajście w ciążę wbrew pozorom nie jest takie proste. Nie zawsze wystarczy współżyć z partnerem, aby począć dziecko. Często pojawiają się problemy, które nam to utrudniają. Przyczyną bezskutecznych starań może być także współżycie w nieodpowiednim momencie. Zobacz poniżej, kiedy najlepiej zajść w ciążę!
Spis treści:
Wiek a płodność
Niestety od pewnego momentu w życiu nasz organizm zaczyna coraz gorzej funkcjonować. Zmniejsza się także płodność. Największe szanse na dziecko ma kobieta w wieku od 20 do 24 lat. Później zaczynają one stopniowo spadać. Po 30 roku życia ma ona na ciążę 20% szans, a dziesięć lat później zaledwie 7%. Będą one jednak nieco wyższe, jeśli kobiecie nie będą doskwierały żadne choroby i będzie ona miała zdrowy styl życia.
Męska płodność również spada wraz z wiekiem. Szanse na dziecko mężczyzny nie maleją w tak szybkim tempie, jak u kobiety. Nie można jednak zapominać, że jakość plemników się nie polepsza. Z czasem jest ich coraz mniej i nie są one już tak sprawne. Największe szanse na dziecko mają mężczyźni do 35 roku życia.
Starania o dziecko a cykl miesiączkowy
Na to, czy uda nam się zajść w ciążę, ogromny wpływ ma kobiecy cykl miesiączkowy. Nie w każdej jego fazie kobieta jest równie płodna. Największe szanse na dziecko ma ona w trakcie owulacji. To wtedy gotowa do zapłodnienia komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu. Ma to miejsce zwykle na 14 dni przed spodziewaną miesiączką i trwa około 24 godziny. Kobieta jest bardzo płodna także około dwa dni wcześniej i dwa dni później.
Jak sprawdzić, kiedy zajść w ciążę w cyklu miesiączkowym? Wystarczy monitorować owulację. Pomóc może nam w tym metoda kalendarzykowa. Zalecamy także mierzenie temperatury ciała oraz obserwację śluzu płodnego.
Ciąża a zdrowie
Zły stan zdrowia może znacznie zmniejszać płodność. Warto więc nieco o niego zadbać, przygotowując się do ciąży. Rozpocząć powinniśmy od porzucenia wszelkich używek i wdrożenia zdrowej diety. Pamiętać także musimy o regularnym kontrolowaniu swojej masy ciała. Nadprogramowe kilogramy mogą bardzo utrudniać zajście w ciążę.
Przygotowując się do ciąży, powinniśmy wykonać badania w kierunku chorób zakaźnych, takich jak toksoplazmoza czy różyczka. Kobieta powinna także zbadać się ginekologicznie oraz wykonać USG piersi.