Przeskocz do treści

Zespół Downa a prawo do aborcji

Zespół Downa jest wadą wrodzoną powodującą wady serca, problemy z układem pokarmowym czy zaburzenia wzroku. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem rozpoznać możemy po bardzo charakterystycznym wyglądzie. Zespół Downa wykryty może zostać w ciąży. Polskie prawo jeszcze w 2020 roku dopuszczało możliwość aborcji po jego wykryciu. Została ona jednak zniesiona wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Zobacz, jak teraz wygląda prawo do aborcji w przypadku płodu z zespołem Downa!

Spis treści:

  1. Zespół Downa a prawo do aborcji w Polsce
  2. Zespół Downa a prawo do aborcji w Europie

Zespół Downa a prawo do aborcji w Polsce

W Polsce od wielu lat obowiązywał tzw. kompromis aborcyjny. Dopuszczał on możliwość legalnej aborcji w przypadku:
• Zagrożenia zdrowia lub życia kobiety
• Powstania ciąży w wyniku czynu zabronionego np. gwałtu lub kazirodztwa
• Ciężkiego i nieodwracalnego płodu np. zespołu Downa

W 2020 roku ostatnia przesłanka została zlikwidowana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on aborcję z powodu ciężkich wad płodu za niekonstytucyjną. Od tamtej pory kobiety nie mogą w takiej sytuacji legalnie usunąć ciąży. Są więc zmuszone urodzić dziecko z wadą wrodzoną, taką jak zespół Downa. Polskie prawo przewiduje kary dla każdego, kto pomoże ciężarnej w aborcji lub nakłoni ją do tego. Sama kobieta nie ponosi żadnej odpowiedzialności prawnej.

Zespół Downa a prawo do aborcji w Europie

Polskie prawo aborcyjne jest jednym z najbardziej rygorystycznych w Europie. Niektóre kraje europejskie również wypracowały swój kompromis aborcyjny, dzięki któremu kobiety mogą usunąć ciążę w określonych sytuacjach. Zwykle jest to możliwe w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, ciężkiej wady wrodzonej u płodu oraz powstania ciąży w wyniku czynu zabronionego. Jest to najbardziej powszechna wersja kompromisu aborcyjnego.

Większość krajów europejskich dopuszcza legalne przerwanie ciąży niezależnie od powodu. Aborcja na życzenie jest możliwa m.in. w Czechach, Słowacji, Niemczech, Danii, Grecji czy Holandii. Jest ono jednak możliwe tylko do pewnego tygodnia ciąży. Zwykle kobiety mogą przerwać ciążę do 12 tygodnia. Później jest to nielegalne.

W Europie istnieją również kraje, w których aborcja jest całkowicie nielegalna. Należy do nich Malta. Tam regulacje aborcyjne są niezwykle rygorystyczne. Maltanki za przerwanie ciąży mogą trafić do więzienia nawet na trzy lata. Grozi to również osobom wykonującym aborcję.

2.8/5 - (6 głos / głosy)
2.8/5 - (6 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy