Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży - jakie zrobić? Na czym polegają? Przeskocz do treści

Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży – jakie zrobić? Na czym polegają i kiedy są refundowane?

Badania prenatalne 1. trymestru ciąży wykonuje się, aby ocenić stan zdrowia płodu. Jakie wykonać i w którym tygodniu ciąży? Kiedy badania mogą być refundowane i ile kosztują bez refundacji? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – 1. trymestr: test PAPP-a i badania wolnego płodowego DNA
  2. Ile kosztują badania prenatalne w 1. trymestrze ciąży?
  3. Badania prenatalne – 1. trymestr – kiedy mogą być refundowane?

Badania prenatalne dzielą się na dwie grupy: badania nieinwazyjne (przesiewowe) i badania inwazyjne (diagnostyczne). Badania prenatalne wykonywane w 1 trymestrze ciąży są badaniami nieinwazyjnymi, opartymi na USG oraz badaniach krwi (biochemicznych i genetycznych).

Badania prenatalne – 1. trymestr: test PAPP-a i badania wolnego płodowego DNA

Do przesiewowych badań prenatalnych 1 trymestru ciąży należą:

  • badania oparte na analizie biochemicznej krwi oraz USG – test podwójny (test PAPP-A + beta HCG), test połączony (inaczej zwany testem złożonym). Test podwójny (inaczej nazywany także testem PAPP-A) wykonuje się od 10 do 14 tygodnia ciąży, podczas badania analizowane jest stężenie biochemicznych markerów ciąży – białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej. Czytaj więcej: Test PAPP-a – na czym polega, jaka jest jego cena?
  • badania oparte na analizie wolnego płodowego DNA, czyli testy z grupy NIPT (np. test NIFTY pro). Testy z grupy NIPT to nieinwazyjne badania genetyczne, które można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Ich czułość jest wyższa niż w przypadku badań biochemicznych, można ją porównać do czułości badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja (dla trisomii 21. jest to czułość powyżej 99%). Dlatego też, jeśli test PAPP-A dał nieprawidłowy lub niejednoznaczny wynik (wskazujący na podwyższone ryzyko), ale wykonane po nim badanie genetyczne NIPT dało prawidłowy wynik, rodzice mogą ze spokojem podjąć decyzję o niewykonywaniu amniopunkcji. Testy NIPT takie jak np. NIFTY pro może wykonać każda kobieta, która jest w ciąży. W szczególności są one zalecane dla ciężarnych powyżej 35. roku życia oraz dla tych par, u których w rodzinie lub w poprzednich ciążach wystąpiły zaburzenia genetyczne. Czytaj więcej: Test NIFTY PRO – na czym polega i jaka jest jego cena?

W 1. trymestrze ciąży wykonuje się również test zintegrowany. To badanie, które interpretuje dane uzyskane w I i II trymestrze ciąży – na podstawie zmiennych takich jak poziom białka PAPP-A oraz hormonów w organizmie, wiek pacjentki oraz przezierność karkowa można obliczyć ryzyko wystąpienia zespołu Downa.

Ile kosztują badania prenatalne w 1. trymestrze ciąży?

Badania prenatalne 1. trymestru ciąży, wykonywane bez refundacji, mogą kosztować od około 200 złotych do ok. 2500 złotych. Najtańsze są badania takie jak USG czy test podwójny, natomiast najwięcej kosztują nowoczesne badania prenatalne wolnego DNA płodowego.

Badania prenatalne – 1. trymestr – kiedy mogą być refundowane?

Niektóre badania prenatalne I trymestru są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli pacjentka należy do grupy ryzyka i spełnia kryteria wyznaczone przez NFZ, może wykonać bezpłatnie (na koszt państwa):

Testy NIPT, a także pozostałe badania prenatalne można wykonać jedynie odpłatnie, również w ratach.


Publikacja: 23 września 2020 r. | Autor: Alicja Hudzik, prekoncepcja.pl | Zdjęcie: pixabay.com

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy