Przeskocz do treści

Test PAPP-A – na czym polega, wskazania, cena i wynik

Test PAPP-A to przesiewowe badanie prenatalne, które obejmuje badanie krwi, USG i szczegółowy wywiad. Dzięki temu lekarz może określić prawdopodobieństwo obecności wad, m.in. zespołu Downa, u dziecka. Czułość badania wynosi ok. 90%.

Jeśli masz wskazania do jego realizacji (np. wiek powyżej 35. lat), będzie refundowane, a jeśli nie – jest stosunkowo niedrogie.

Test PAPP-A – na czym polega?

To badanie przesiewowe polega na pobraniu krwi i analizie jej parametrów oraz wykonaniu USG przezierności karkowej. Dodatkowo niezbędny jest wywiad z ginekologiem. Próbka krwi analizowana jest pod kątem stężenia białka ciążowego A (PAPP-A) i beta gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG). Te dwie substancje są markerami takich wad, jak np. zespół Downa czy Pataua.

Test PAPP-A realizowany jest między 10. a 14 tygodniem ciąży, a konkretniej: od momentu ukończenia 10 tygodnia ciąży do 13 tygodnia i 6 dnia ciąży.

Test PAPP-A – o czym mówi wynik?

Wynik, określany na podstawie badań i dodatkowych czynników (np. Twojego wieku, danych populacyjnych), oznacza prawdopodobieństwo, z jakim u dziecka obecna jest dana wada genetyczna.

Do ustalenia ryzyka wykorzystuje się specjalny program komputerowy z algorytmem, wykonując analizę statystyczną i do podania wyniku używając wielokrotności mediany populacyjnej – MoM.

Co więcej, rezultat badania PAPP-A podaje się przykładowo w formie 1:100. Taki wynik oznacza, że średnio 99 kobiet mających identyczny wynik rodzi dziecko zdrowe, a jedna – z wadą.

Test PAPP-a – normy i prawidłowość wyniku

Dla każdej z wad genetycznych parametry krwi i przezierności są inne. Według danych ze strony www.dobreusg.pl są to:

  • zespół Downa: wartość beta hCG przekracza 2,52 MoM, a wartość PAPP-A jest poniżej 0,5 MoM,
  • zespoły Edwardsa i Pataua: wartość beta hCG i PAPP-a jest poniżej 0,33 MoM,
  • zespół Turnera: wartość PAPP-A jest poniżej 0,5 MoM, a beta hCG to 1 MoM.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przyjmuje również, że ryzyko wystąpienia wady minimum 1:300 jest już uznawane za rezultat nieprawidłowy (dodatni).

Test PAPP-a – cena

Jeśli masz powyżej 35 lat, urodziłaś już dziecko z wadą genetyczną, w rodzinie Twojej lub partnera występują przypadki takich chorób lub sama jesteś nosicielką jakiejś nieprawidłowości – test PAPP-a jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W innym przypadku takie badanie to koszt ok. 250 złotych.

Test PAPP-a – nieprawidłowy wynik i co dalej?

Dodatni rezultat tego badania powinien być skonsultowany ze specjalistą – najlepiej genetykiem. Na podstawie analizy wyniku i szczegółowego wywiadu przedstawi on plan dalszego postępowania i rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Być może konieczne będą dalsze badania – diagnostyczne, np. amniopunkcja. Dzięki nim możliwe będzie sprawdzenie, czy dziecko rzeczywiście jest chore i postawienie diagnozy. Często wyniki dalszej diagnostyki są prawidłowe.

Więcej informacji – polecane artykuły związane z testem PAPP-a


Test prenatalny o wysokiej czułości

Test NIFTY pro z czułością ponad 99% sprawdza ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa oraz innych wad genetycznych. Należy do nieinwazyjnych testów prenatalnych (NIPT, ang. Non-Invasive Prenatal Testing) i wykonuje się go z krwi przyszłej mamy. Z krwi izoluje się DNA płodu, które następnie jest poddawane analizie z wykorzystaniem technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji. Test NIFTY pro jest jedynym nieinwazyjnym genetycznym testem prenatalnym z ubezpieczeniem wyniku.  Czytaj więcej o teście NIFTY pro

W którym cyklu udało Wam się zajść w ciążę?

  • W 7-12 cyklu (43%, 1 532 głosów)
  • W 13-24 (28%, 999 głosów)
  • W 4-6 cyklu (20%, 709 głosów)
  • W 1-3 cyklu (9%, 302 głosów)

Liczba głosów: 3 541

Loading ... Loading ...

Autor: www.prekoncepcja.pl | Aktualizacja: 2 listopada 2018 r.

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


 

5/5 - (6 głos / głosy)
5/5 - (6 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy