Test NIPT – cena, gdzie wykonać badanie wolnego płodowego DNA? Przeskocz do treści

Test NIPT – cena, zakres, gdzie wykonać badanie wolnego płodowego DNA?

Testy NIPT to nieinwazyjne prenatalne badania DNA, które można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Ile kosztuje test NIPT? Cena badań kształtuje się na poziomie około 2300 – 2500 złotych, jednak nie wszystkie testy z grupy NIPT mają taki sam zakres badanych chorób. Przed wyborem testu NIPT warto zwrócić na to uwagę, podobnie jak na ubezpieczenie!

W artykule znajdziesz bezpłatny poradnik do pobrania: “Jak wybrać test NIPT”.

Test NIPT – cena, zakres, najważniejsze informacje:

 1. Testy NIPT – co to takiego? Czym jest badanie wolnego płodowego DNA?
 2. NIPT test pozwala też na wykrycie płci dziecka
 3. Test NIPT – cena – ile kosztują badania typu NIPT?
 4. Test NIPT o szerokiej walidacji klinicznej i 5 000 000 badań na całym świecie
 5. Test NIFTY pro – jedyny test NIPT z ubezpieczeniem
 6. Test NIPT – cena NIFTY pro zawiera konsultację z lekarzem genetykiem
 7. Poznaj wskazania do wykonania testu NIPT – NIFTY pro
 8. Sprawdź, gdzie można wykonać test NIPT – NIFTY pro

jak wybrać nipt

Testy NIPT – co to takiego? Czym jest wolne płodowe DNA?

NIPT test to nieinwazyjne badanie prenatalne o wysokiej czułości, wykonywane z krwi.

Nowoczesne testy NIPT korzystają z zaawansowanych analiz wolnego płodowego DNA, które jest obecne w próbce krwi ciężarnej. Wolne płodowe DNA (w skrócie cffDNA) to materiał genetyczny dziecka, który jest obecny w krwioobiegu ciężarnej kobiety. DNA malucha może zostać zbadane pod kątem zespołu Downa, zespołu Edwardsa i Patau oraz innych chorób genetycznych podczas jednego nieinwazyjnego i bezpiecznego dla zdrowia badania.

Testy NIPT to testy prenatalne przesiewowe. Mają one na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia u nienarodzonego jeszcze dziecka zaburzeń.

Jeśli test NIPT wskaże wysokie ryzyko wystąpienia danej choroby genetycznej, należy potwierdzić uzyskany wynik badaniem diagnostycznym (rozstrzygającym), które jest inwazyjne. Natomiast jeśli test NIPT nie wykazał żadnych nieprawidłowości, rodzice zyskują informację, że dziecko rozwija się prawidłowo. Dzięki wysokiej czułości testów NIPT ich prawidłowy wynik może pozwolić na uniknięcie badań inwazyjnych, np. amniopunkcji.

W sytuacji, gdy rodzice otrzymali nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPP-a), często zastanawiają się oni, czy wykonać badanie inwazyjne, które wiążą się z ryzykiem poronienia. Chociaż obecnie jest ono zminimalizowane, gdy badanie wykonuje doświadczony specjalista, to cześć rodziców obawia się badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja. W takiej sytuacji rodzice mogą wykonać test NIPT o bardzo wysokiej (przekraczającej 99%) czułości. Bezinwazyjny test może wykazać, że dziecko jest zdrowe i nie ma konieczności wykonywania badania inwazyjnego.

NIPT test pozwala też na wykrycie płci dziecka

O czym warto wiedzieć przed wykonaniem badania NIPT? Testy z tej grupy pozwalają na zidentyfikowanie płci dziecka. Jest to możliwe dzięki możliwości wykrycia braku lub obecności chromosomu Y, odpowiedzialnego za płeć męską. Płeć jest podawana na życzenie rodziców.

Test NIPT cena – ile kosztują badania typu NIPT?

Cena badań NIPT kształtuje się na poziomie około 2400 – 2500 złotych. Badania te są prywatne i nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W niektórych placówkach można jednak zapłacić za test NIPT w ratach.

Mimo że cena różnych badań genetycznych NIPT jest podobna, warto zwrócić uwagę, że różnią się one takimi elementami jak zakres badanych chorób czy możliwość dobrowolnego ubezpieczenia wyniku. Spośród wszystkich testów NIPT cena badania, które jako jedyne posiada ubezpieczenie wyniku, czyli test NIFTY pro, wynosi 2397 złotych.

Test NIPT o szerokiej walidacji klinicznej i 9 000 000 badań na całym świecie

NIFTY proBadanie NIFTY pro to nowa, rozszerzona wersja testu NIFTY. Badanie to należy do pierwszych badań z grupy NIPT, jakie pojawiły się w Polsce. Do tej pory test NIFTY wykonano już u ponad 6 milionów kobiet, a jego skuteczność została potwierdzona w badaniu walidacyjnym u aż 146 958 ciąż.

Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

NIFTY pro wyróżnia się na tle innych badań NIPT szerokim zakresem badanych chorób. Z jego pomocą można wykryć aż 94 różnych nieprawidłowości wynikających ze zmian w genach.

Zakres badania NIFTY pro to:

 • 6 trisomii (21, 18, 13, 9, 16 oraz 22. chromosomu),
 • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje (w tym między innymi zespół Cri-Du-Chat czy zespół Jacobsena)
 • 4 anomalie w obrębie chromosomów płci (zespół Klinefertera, zespół Turnera, zespół XXX, zespół XYY).

Test NIFTY pro – test NIPT z ubezpieczeniem wyniku w cenie

bgiTest NIFTY pro wykonywany w BGI to jedyne nieinwazyjne prenatalne badanie genetyczne, które zawiera ubezpieczenie wyniku. Jest obo dobrowolne, bezpłatne i obejmuje trzy różne sytuacje:

 • rekompensata finansowa w wysokości do 210 000,00 złotych – gdy NIFTY pro da fałszywie negatywny wynik badania i maluch urodzi się chory,
 • odszkodowanie w wysokości do 11 000,00 złotych – gdy NIFTY pro da fałszywie negatywny wynik i rodzice zdecydują się na terminację ciąży,
 • zwrot kosztów wykonania badań inwazyjnych (np. amniopunkcji lub kordocentezy), w kwocie do 2600,00 złotych – gdy test NIFTY pro wskaże konieczność wykonania badań rozstrzygających.

Test NIPT – cena NIFTY pro zawiera konsultację z lekarzem genetykiem

W cenie NIFTY pro została zawarta konsultacja z lekarzem genetykiem. Mogą na nią liczyć rodzice, którzy otrzymali nieprawidłowy wynik testu NIPT NIFTY pro.

Poznaj wskazania do wykonania testu NIPT – NIFTY pro

Test NIFTY pro jest dedykowany wszystkim ciężarnym kobietom, które chcą zyskać pewność, że ich maluszek rozwija się prawidłowo.

Szczególne wskazania do wykonania badania to:

 • obecność chorób genetycznych w rodzinie lub w poprzednich ciążach,
 • nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPPa),
 • zaawansowany wiek ciężarnej (powyżej 35 lat).

Sprawdź, gdzie można wykonać test NIPT – NIFTY pro

Test NIPT NIFTY pro można wykonać w jednej z 200 autoryzowanych przychodni na terenie całego kraju lub zapisać się na wizytę domową (w cenie badania, bez dodatkowych opłat).

test nifty pro blisko Ciebie
REKLAMA

Zobacz też: Testy NIPT porównanie. Czym różnią się testy NIPT?


Aktualizacja: 12 sierpnia 2020 r. | Autor: Alicja Hudzik, prekoncepcja.pl | Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy