Przeskocz do treści

Brak mleka w piersiach – jak wspomóc laktację?

Wiele mam karmiących spotyka się z problemem brakiem mleka w piersiach. Może on pojawić się od razu po porodzie lub dopiero po kilku dniach czy tygodniach. Sprawdź, co może być przyczyną braku mleka w piersiach i w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem!

Spis treści:

 1. Pozorny brak mleka w piersiach – co oznacza?
 2. Rzeczywisty brak mleka w piersiach – jak go rozpoznać?
 3. Rzeczywisty brak mleka w piersiach – przyczyny
 4. Brak mleka w piersiach – co robić?

Pozorny brak mleka w piersiach – co oznacza?

Większość przyszłych mam nieco wyolbrzymia problemy z laktacją. Najczęściej wynika to z irytacji dziecka po rozpoczęciu karmienia lub braku spokojnego snu noworodka. Nie musi to być jednak wcale spowodowane przez brak mleka w piersiach. Przyczyną może być tutaj m.in. nieefektywne ssanie przez noworodka lub zła technika przystawiania go do piersi.

Jeśli Twój noworodek przybiera na wadze, załatwia się i nie widać u niego żadnych oznak niedożywienia, to możesz do całej sytuacji podejść na spokojnie. W takiej sytuacji warto na początku zwiększyć częstotliwość karmień i zacząć używać laktatora. Możemy skorzystać także z porady doradcy laktacyjnego.

Rzeczywisty brak mleka w piersiach – jak go rozpoznać?

Rzeczywisty brak mleka w piersiach pojawia się najczęściej, jeśli w pierwszych dniach po porodzie nie nastąpił tzw. nawał mleczny. W takiej sytuacji maluszek nie przybiera na wadze i pojawiają się oznaki niedożywienia, takie jak apatyczność czy zapadnięte ciemiączko. Inne symptomy rzeczywistego braku mleka w piersiach to:

 •  Brak wypływu mleka z drugiej piersi w trakcie karmienia
 •  Płaczliwość dziecka przy piersi
 •  Pokarm nie wypływa z piersi wcale lub jedynie przez krótki czas
 •  Piersi są tak samo miękkie przed i po karmieniu

Rzeczywisty brak mleka w piersiach – przyczyny

Brak mleka w piersiach najczęściej spowodowany jest przez:

 • Utratę dużej ilości krwi w trakcie porodu
 •  Zaburzenia hormonalne u kobiety
 •  Przebyte urazy piersi
 •  Przebyte operacje, które nie pozwalają na karmienie piersią

Brak mleka w piersiach – co robić?

Brak mleka w piersiach nie oznacza, że nie będziesz mogła w ten sposób karmić dziecka. Możesz spróbować stymulacji laktacji, dzięki czemu mleko powinno pojawić się w piersiach. W tym celu próbuj często przystawiać dziecko do piersi i odciągać pokarm za pomocą laktatora. Skonsultuj się także z położną lub doradcą laktacyjnym. Dzięki temu nauczysz się, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy