Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po ilu dniach od stosunku? Przeskocz do treści

Kiedy zrobić test ciążowy?

Apteczne testy ciążowe to świetne i proste w wykonaniu narzędzie do wczesnego wykrywania ciąży. Jednak nie każda kobieta wie, po jakim czasie zrobić test ciążowy. Zbyt wczesne wykonanie testu może spowodować otrzymanie fałszywie negatywnego wyniku. Po ilu dniach można więc zrobić test ciążowy? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

1. Jak działają testy ciążowe?
2. Jak zrobić test ciążowy?
3. Po jakim czasie można zrobić test ciążowy?
4. Test ciążowy – kiedy zrobić po in vitro?

Jak działają testy ciążowe?

Zanim dowiemy się, kiedy można zrobić test ciążowy, musimy dowiedzieć się, na jakiej zasadzie one działają. Wszystkie testy apteczne wykrywają gonadotropinę kosmówkową (beta-hcG), która znajduje się w moczu. Jest to hormon produkowany w organizmie kobiety od momentu zapłodnienia. Jego stężenie rośnie od poczęcia dziecka aż do 12 tygodnia ciąży, a następnie zaczyna maleć. Beta-hcG trafia do krwi i moczu około 6-8 dni po zapłodnieniu.

Jak zrobić test ciążowy?

Metoda wykonania testu ciążowego zależy od tego, jaki rodzaj testu zakupiliśmy. Dzielą się one na trzy typy:

● Testy strumieniowe – ich wykonanie polega na umieszczeniu końcówki testu pod strumieniem moczu.
● Testy płytkowe – w tym przypadku próbkę moczu musimy pobrać do załączonego kubeczka. Następnie pipetą kilka kropel moczu należy przenieść na test.
● Test paskowe – polegają one na umieszczeniu próbki moczu w pojemniczku i zanurzeniu w niej końcówki testu.
Test ciążowy niezależnie od rodzaju powinien być wykonany od razu po przebudzeniu. Stężenie hormonu beta-hcG w moczu jest wtedy największe. Dzięki temu wynik będzie bardziej wiarygodny nawet na wczesnym etapie ciąży.

Każdy zakupiony test ciążowy zawiera instrukcję. Znajdziecie w niej dokładny opis wykonania testu. W opakowaniu znajdą się także wszystkie niezbędne narzędzia.

Po jakim czasie można zrobić test ciążowy?

To, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, to dwie różne kwestie. Możemy spróbować go wykonać już 6 dni po owulacji. Jednak wtedy stężenie beta-hcG może być zbyt niskie, aby test był w stanie wykryć ciążę. Lepiej będzie zaczekać kilka dni do terminu spodziewanej miesiączki. Wynik testu powinien wtedy być wiarygodny.

Test ciążowy powinien zostać wykonany więcej niż raz. Kobieta kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki powinna wykonać go ponownie. Może ona udać się także na badanie krwi pod kątem obecności hormonu beta-hcG. Badanie to nie tylko potwierdzi ciążę, ale pozwoli również na określenie jej wieku. Beta-hcG z krwi może także wykazać pewne nieprawidłowości np. ciążę pozamaciczną.

Test ciążowy – kiedy zrobić po in vitro?

Po transferze in vitro zarodek zagnieżdża się w macicy po 6-7 dniach. Nie jest to jednak odpowiedni moment na wykonywanie testu ciążowego. Test może pokazać nam wynik fałszywie negatywny. Rekomenduje się, aby kobiety zaczekały przynajmniej 11 dni od transferu. Wynik testu będzie wtedy bardziej pewny. Powinien on zostać potwierdzony badaniem beta-hcG.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy