Przeskocz do treści

Test prenatalny NIFTY pro – na czym polega? Cena testu NIFTY pro

test nifty pro, test nifty cenaOd 2018 roku w Polsce można wykonać test NIFTY Pro. To ulepszona wersja testu prenatalnego NIFTY i jedyne przesiewowe badanie prenatalne objęte ubezpieczeniem, które jest w cenie testu. Test NIFTY pro oprócz głównych chorób spotykanych w tego typu testach (NIPT), takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau wykrywa również 84 mikrodelecje / mikroduplikacje.

To innowacyjne badanie prenatalne pozwala rodzicom odzyskać spokój, często decydują się na nie mamy po 35 roku życia lub w sytuacji, gdy otrzymały nieprawidłowy wynik testu PAPP-a. Charakteryzuje je duża dokładność (na poziomie ponad 99%) i całkowite bezpieczeństwo dla dziecka i mamy.

Spis treści:
Jakie są wskazania do wykonania testu prenatalnego NIFTY pro?
Jakie są przeciwwskazania do wykonania testu NIFTY pro?
Jak wygląda badanie NIFTY pro?
O czym mówi wynik testu NIFTY pro?
Test NIFTY pro – walidacja i zakres badania
Ubezpieczenie testu NIFTY pro
Test NIFTY pro – cena badania
Częste pytania

Dla kogo zalecany jest test NIFTY PRO?

Test prenatalny NIFTY pro to wykonuje się pomiędzy 10. i 24. tygodniem ciąży, by zbadać, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Test jest zalecany wszystkim ciężarnym kobietom, jednak w szczególności kobietom:

 • w wieku powyżej 35 roku życia,
 • u których inne badania (USG, PAPP-a) wykazały nieprawidłowości,
 • które mają przeciwskazania do prenatalnych badań diagnostycznych,
 • u których w rodzinie lub w poprzednich ciążach wystąpiły zaburzenia genetyczne,
 • poczęły dziecko drogą in vitro.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania testu NIFTY pro?

Przeciwwskazaniem do wykonania testu NIFTY pro jest ciąża trojacza (test można wykonać w ciąży pojedynczej i bliźniaczej)  i niektóre nieprawidłowości w kariotypie matki.

Jak wygląda badanie NIFTY pro krok po kroku?

NIFTY pro to jest oparty na analizie wolnego DNA płodowego (cffDNA, ang. cell free fetal DNA). Do badania potrzebna jest próbka krwi z żyły odłokciowej matki i jej pobranie przypomina zwykłą morfologię – nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

Z krwi matki izolowane jest DNA dziecka, które przenika przez łożysko do krwioobiegu ciężarnej. Do badania wykorzystuje się nowoczesną metodę Sekwencjonowania Nowej Generacji oraz zaawansowane analizy bioinformatycznej.

O czym mówi wynik testu NIFTY pro? Wynik prawidłowy i nieprawidłowy

Wynik testu NIFTY pro informuje o ryzyku wystąpienia wady genetycznej u dziecka. W większości przypadków przynosi rodzicom spokój, gdyż żadne wady nie zostają wykryte i dziecko rodzi się zdrowe. Jeśli rezultat badania wykaże podwyższone ryzyko wystąpienia wady, zalecane są badania diagnostyczne, np. amniopunkcja. Przy wyborze placówki warto zwrócić uwagę, czy w cenie badania jest zapewniona wtedy konsultacja z lekarzem genetykiem.

Test NIFTY PRO – test o bardzo szerokiej walidacji i zakresie

test nifty proTest NIFTY wykonano u ponad 5 000 000 kobiet na całym świecie. To test o największej dokładności (około 99%) i bardzo szerokim zakresie badanych nieprawidłowości – w sumie bada 94 choroby:

 • 6 trisomii: w tym 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY,
 • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje

Ubezpieczenie testu NIFTY pro

Test NIFTY pro to także jedyny na rynku test prenatalny objęty ubezpieczeniem wyniku. W przypadku, gdy wynik będzie fałszywie negatywny (dziecko urodzi się z daną chorobą, mimo, że wynik na to nie wskazywał), rodzice mogą otrzymać odszkodowanie w wysokości do 210 000 zł (w zależności od kursu walut).

Jeśli wynik wskaże na podwyższone ryzyko choroby i konieczne będzie wykonanie badania diagnostycznego (np. amniopunkcji), ciężarna może liczyć na zwrot koszów badania (do ok. 2600 zł).

Test NIFTY pro – cena badania NIFTY pro

Cena tes­tu NIFTY pro to około 2 300 – 2 400 zł. Test NIFTY pro nie jest refundowany przez NFZ i w Polsce nie moż­na go wykonać bezpłat­nie. Niektóre placówki umożliwiają jednak opłacenie testu NIFTY pro w ratach.

Cena tes­tu NIFTY pro zawiera:

 • Ubez­piecze­nie wyniku (wynik fałszywie negatywny)
 • Refundację badań prenatalnych diagnostycznych wykonanych w przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku NIFTY pro (do ok. 2600 zł*)
 • Bezpłatne ponowne pobranie prób­ki
 • Anal­izę w kierunku 94 chorób i wydanie wyniku ory­gi­nal­nego tes­tu NIFTY pro
 • W zależności od placówki cena testu NIFTY pro może zawierać także pobranie próbki w domu/w placówce i konsultację nieprawidłowego wyniku z lekarzem genetykiem.

Częste pytania

Ile czeka się na wynik testu NIFTY pro?

Na wynik tes­tu NIFTY pro czeka się do 10 dni roboczych (liczonych od dotar­cia próbek do lab­o­ra­to­ri­um). Jest to maksy­mal­ny czas oczeki­wa­nia na wynik. Częs­to wynik testu NIFTY pro jest dostęp­ny szy­b­ciej. Trans­port próbek do lab­o­ra­to­ri­um jest trwa 1–2 dni robocze.

Czy test NIFTY pro jest refundowany przez NFZ? Czy test NIFTY pro można zrobić bezpłatnie?

Test NIFTY pro nie jest refun­dowany przez NFZ (podobnie jak inne testy prenatalne oparte na analizie wolnego płodowego DNA). Moż­na go wykon­ać pry­wat­nie.

Gdzie zrobić test NIFTY pro?

Test NIFTY pro jest dostępny w całej Polsce w pon­ad 200 placówkach. Można także umówić pobranie krwi w domu (wizyta domowa pielęgniarki).

Zobacz też:

test prenatalny NIFTY pro
REKLAMA

Zobacz też:


*W zależności od kursu walut

Aktualizacja: 9 lipca 2020 r. |Autor: www.prekoncepcja.pl | Zdjęcie: georgerudy/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa

 

5/5 - (2 votes)
5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy