Test prenatalny NIFTY pro – co warto o nim wiedzieć? - Prekoncepcja.pl Przeskocz do treści

Test prenatalny NIFTY pro – co warto o nim wiedzieć?

Od 2018 roku w Polsce można wykonać test NIFTY Pro. To ulepszona wersja testu prenatalnego NIFTY i jedyne przesiewowe badanie prenatalne, które jest objęte ubezpieczeniem. Test NIFTY pro oprócz głównych chorób spotykanych w tego typu testach (NIPT), takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau wykrywa również 84 mikrodelecje / mikroduplikacje.

To innowacyjne badanie prenatalne pozwala rodzicom odzyskać spokój, często decydują się na nie mamy po 35 roku życia lub w sytuacji, gdy otrzymały nieprawidłowy wynik testu PAPP-a. Charakteryzuje je duża dokładność (na poziomie ponad 99%) i całkowite bezpieczeństwo dla dziecka i mamy.

Spis treści:
Jakie są wskazania do wykonania testu prenatalnego NIFTY pro?
Jak wygląda badanie NIFTY pro?
Test NIFTY pro – walidacja i zakres badania

test prenatalny NIFTY pro
REKLAMA

Dla kogo zalecany jest test prenatalny NIFTY PRO?

Test prenatalny NIFTY pro to wykonuje się pomiędzy 10. i 24. tygodniem ciąży, by zbadać, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Test jest zalecany wszystkim ciężarnym kobietom, jednak w szczególności kobietom:

  • w wieku powyżej 35 roku życia,
  • u których inne badania (USG, PAPP-a) wykazały nieprawidłowości,
  • które mają przeciwskazania do prenatalnych badań diagnostycznych,
  • u których w rodzinie lub w poprzednich ciążach wystąpiły zaburzenia genetyczne,
  • poczęły dziecko drogą in vitro.

Jak wygląda badanie NIFTY PRO?

NIFTY pro to jest oparty na analizie wolnego DNA płodowego (cffDNA, ang. cell free fetal DNA). Do badania potrzebna jest próbka krwi z żyły odłokciowej matki i jej pobranie przypomina zwykłą morfologię – nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

Z krwi matki izolowane jest DNA dziecka, które przenika przez łożysko do krwioobiegu ciężarnej. Do badania wykorzystuje się nowoczesną metodę Sekwencjonowania Nowej Generacji oraz zaawansowane analizy bioinformatycznej.

Wynik testu NIFTY pro informuje o ryzyku wystąpienia wady genetycznej u dziecka. W większości przypadków przynosi rodzicom spokój, gdyż żadne wady nie zostają wykryte i dziecko rodzi się zdrowe. Jeśli rezultat badania wykaże podwyższone ryzyko wystąpienia wady, zalecane są badania diagnostyczne, np. amniopunkcja. Przy wyborze placówki warto zwrócić uwagę, czy w cenie badania jest zapewniona wtedy konsultacja z lekarzem genetykiem.

NIFTY PRO – test o bardzo szerokiej walidacji i zakresie

Test NIFTY wykonano u ponad 5 000 000 kobiet na całym świecie. To test o największej dokładności (około 99%) i bardzo szerokim zakresie badanych nieprawidłowości – w sumie bada 94 choroby:

  • 6 trisomii: w tym 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
  • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY,
  • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje

Test NIFTY pro to także jedyny na rynku test prenatalny objęty ubezpieczeniem wyniku. W przypadku, gdy wynik będzie fałszywie negatywny (dziecko urodzi się z daną chorobą, mimo, że wynik na to nie wskazywał), rodzice mogą otrzymać odszkodowanie w wysokości do 210 000 zł (w zależności od kursu walut).

Jeśli wynik wskaże na podwyższone ryzyko choroby i konieczne będzie wykonanie badania diagnostycznego (np. amniopunkcji), ciężarna może liczyć na zwrot koszów badania (do ok. 2600 zł).

test prenatalny NIFTY pro
REKLAMA

Zobacz też:


Autor: www.prekoncepcja.pl | Zdjęcie: georgerudy/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy