Pierwsze kopnięcie dziecka? - kiedy się pojawia? Jak wygląda? Przeskocz do treści

Kiedy odczuję pierwsze kopnięcie dziecka?

Odczucie pierwszego kopnięcia dziecka to jeden z najpiękniejszych momentów w ciąży. Zdecydowanie zbliża nas to do dziecka. Czujemy, że jego obecność jest naprawdę realna. Kiedy powinno dojść do tego momentu? Jak powinien on wyglądać? Przeczytaj w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Kiedy pojawia się pierwsze kopnięcie dziecka?
  2. Jak odczuwa się pierwsze kopnięcie dziecka?
  3. Pierwsze kopnięcie dziecka a ciążowe komplikacje

Kiedy pojawia się pierwsze kopnięcie dziecka?

Nie ma jednego konkretnego momentu w ciąży, kiedy powinno pojawić się pierwsze kopnięcie dziecka. Jest to dość indywidualna kwestia, ale zakłada się, że powinno do niego dojść między 16 a 21 tygodniem ciąży.

To kiedy dojdzie do pierwszego kopnięcia dziecka, zależy przede wszystkim od ilości tkanki tłuszczowej kobiety. Im ciężarna szczuplejsza, tym szybciej zacznie odczuwać ruchy płodu. Wpływ ma na to miejsce również umiejscowienie dziecka w jamie macicy, ilość wód płodowych oraz ilość ciąż, które kobieta przeszła. Pierworódki z reguły później rozpoznają pierwsze kopnięcie dziecka. Kobiety w drugiej lub kolejnej ciąży wiedzą już, czego się spodziewać, dlatego rozpoznają je szybciej.

Jak odczuwa się pierwsze kopnięcie dziecka?

Większość kobiet myśli o pierwszych ruchach dziecka jako o mocnych kopniakach. W rzeczywistości nie mają one z nimi nic wspólnego. Pierwsze kopnięcie dziecka raczej przypomina bulgotanie w żołądku, perystaltykę jelit. Czasem może pojawić się lekkie łaskotanie. Pierwsze ruchy dziecka są więc dużo bardziej subtelne, niż moglibyśmy się spodziewać.

Pierwsze ruchy dziecka powinnyśmy odczuć mniej więcej na środku brzucha, na wysokości pępka. Czasem jednak zdarza się, że pierwsze kopnięcie dziecka odczuwane jest w okolicy podbrzusza. Jest to indywidualna kwestia, tak samo, jak moment pojawienia się pierwszych ruchów maluszka.

Pierwsze kopnięcie dziecka a ciążowe komplikacje

Ruchy dziecka mogą dużo nam powiedzieć o tym, jak ma się nasze maleństwo. Każde dziecko rusza się jednak w swoim tempie. Jedno będzie bardziej aktywne, a drugie mniej. Niepokoić nie powinniśmy się więc częstotliwością czy intensywnością ruchów. Powodem do obaw są zmiany w aktywności dziecka. Jeśli nagle dziecko przestało się ruszać lub zaczęło się ruszać bardziej intensywnie, to powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Porozmawiać powinniśmy z nim także, jeśli pierwsze ruchy dziecka nie pojawiły się do 21 tygodnia ciąży.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy