Dolegliwości ciążowe – jak sobie radzić? Przeskocz do treści

Dolegliwości ciążowe – jak sobie radzić?

W ciąży Twoje ciało się zmienia, przygotowując do przyjścia dziecka na świat. Nic dziwnego, że u wielu przyszłych mam pojawiają się różne dolegliwości ciążowe. Zobacz, jak poradzić sobie z tymi najpopularniejszymi i co zrobić, żeby nie były tak męczące!

1. Mdłości i wymioty

Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – są obecne aż u 50-70% ciężarnych! [1] Istnieje więc duża szansa, że również znajdujesz się w tej grupie. Te nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się już na początku ciąży i najczęściej ustępują ok. 14. jej tygodnia.

Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim zadbaj o lekkostrawną dietę, częste i mniejsze posiłki – unikaj natomiast potraw tłustych i ostrych oraz słodyczy. Jeśli mdli Cię na myśl o jakimś produkcie – nie zmuszaj się do jego jedzenia. Gdy mdłości dokuczają Ci przede wszystkim rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka zjedz coś drobnego, np. biszkopty.

Możesz też włączyć do swojej diety imbir, który w naturalny sposób zapobiega wymiotom i mdłościom. Aby poczuć się lepiej, zwolnij także tempo swojego życia i postaraj się zminimalizować stres.

Ciekawy artykuł: Planujesz dziecko lub niedługo będziesz mamą? Poznaj etapy ciąży

2. Zaparcia

Działanie hormonów i zwiotczenie mięśni dna miednicy – to wszystko powoduje, że zaparcia dokuczają wielu przyszłym mamo nawet przez całą ciążę… Aby poczuć się lepiej, warto pamiętać o diecie bogatej w błonnik (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste), piciu dużej ilości płynów i unikaniu słodyczy czy przetworzonych produktów. Perystaltykę jelit poprawia też umiarkowana aktywność fizyczna – jeśli nie masz przeciwwskazań, nie rezygnuj więc ze spacerów czy lekkiej gimnastyki.

Pamiętaj, że regularne wypróżniania mogą pomóc uniknąć nie tylko nieprzyjemnego uczucia, ale także hemoroidów.

3. Zakrzepica

W ciąży ryzyko niebezpiecznej zakrzepicy rośnie aż 5-6 razy [2]. Jest ono jeszcze dużo wyższe, jeśli masz genetyczne predyspozycje do nadkrzepliwości krwi (trombofilię wrodzoną). Jeśli więc zauważysz u siebie ból nóg (szczególnie od kolan w dół), obrzęk, ocieplenie czy zmianę kolorytu skóry – jak najszybciej udaj się do szpitala.

Co zrobić, żeby uniknąć tego groźnego schorzenia? Przed ciążą warto sprawdzić, czy nie masz trombofilii wrodzonej – być może konieczne będą leki rozrzedzające krew. Uważnie obserwuj też swój organizm i reaguj, jeśli zauważysz coś niepokojącego.

To może Cię zainteresować: Trombofilia wrodzona – na czym polega i jak ją zdiagnozować?

4. Zgaga

Obecne w ciąży zmiany hormonalne i wzrost ciśnienia w żołądku nierzadko powodują nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku – szczególnie w pierwszym i trzecim trymestrze. Jeśli dokuczają Ci te dolegliwości ciążowe, unikaj słodyczy, tłustych, pikantnych i gorących potraw oraz przetworzonego jedzenia. Jedz częściej, ale mniejsze porcje.

Po posiłku powinnaś też unikać pozycji leżącej, a jeśli musisz się położyć – głowa powinna być trochę wyżej, a nie płasko.

5. Konieczność częstego chodzenia do toalety

Częste oddawanie moczu również wiąże się ze zmianami hormonalnymi, a w późniejszych tygodniach ciąży – z uciskającą pęcherz powiększającą się macicą. Jeśli za tym uciążliwym problemem nie stoi infekcja dróg moczowych, nie powinnaś się martwić. Niestety u wielu ciężarnych te dolegliwości ciążowe mijają dopiero po porodzie.

Aby zapobiec kłopotom z utrzymaniem moczu, warto ćwiczyć mięśnie kegla i korzystać z toalety jak najszybciej od wystąpienia uczucia parcia na pęcherz.

Zobacz też na badaniaprenatalne.pl:


Źródła:
[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, 2005.
[2] W. Noszczyk, P. Ciostek, Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, Chirurgia tętnic i żył, t. 1. Warszawa 2006, s. 375.

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy