Przeskocz do treści

Wiek ciąży po transferze – jak można go obliczyć?

Jak obliczyć wiek ciąży po in vitro? Robi się to tak samo, jak w przypadku naturalnego zapłodnienia. Obliczenia zwykle wykonuje lekarz, ale pacjentki mogą zrobić to także same w domu. Wystarczy znać tylko datę swojej ostatniej miesiączki. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, kiedy na świat przyjdzie nasze dziecko. Jak można obliczyć datę porodu po in vitro? Zobacz w poniższym tekście!

Spis treści:

1. Jak obliczyć wiek ciąży po in vitro?
2. Termin porodu po transferze – jak obliczyć?
3. Samodzielne obliczanie terminu porodu po in vitro
4. Czy obliczona data porodu po in vitro jest dokładna?

Jak obliczyć wiek ciąży po in vitro?

Obliczanie wieku ciąży po in vitro jest proste. Nie różni się ono od obliczania w przypadku zapłodnienia naturalnego. W obu przypadkach podstawą wyliczeń jest data rozpoczęcia ostatniej miesiączki kobiety. To właśnie ta data uznawana jest za pierwszy dzień ciąży.
Wiek ciąży obliczany jest nieco inaczej, jeśli kobieta była poddana stymulacji hormonalnej przed transferem in vitro. Taka ingerencja w gospodarkę hormonalną może nieco namieszać w cyklu miesiączkowym i go przesunąć o kilka dni. W konsekwencji wiek ciąży po transferze trzeba obliczyć w inny sposób. Jest to proste – musimy jedynie odjąć 14 dni od daty zapłodnienia in vitro. W ten sposób otrzymamy datę pierwszego dnia ciąży.

Termin porodu po transferze – jak obliczyć?

Data porodu po in vitro jest obliczana tak samo, jak po zapłodnieniu naturalnym. Długość ciąży się nie zmienia. Trwa ona 280 dni.
Do obliczania terminu porodu potrzebujemy daty zapłodnienia. W przypadku transferu in vitro jest ona znana. Można więc po prostu dodać do niej 280 dni lub obliczyć termin porodu z następującego wzoru:

Pierwszy dzień miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Wzór ten to tzw. reguła Naegelego. Jest on stosowany w przypadku większości ciąż, ponieważ zwykle nie da się ustalić dokładnej daty zapłodnienia. Termin porodu może zostać ustalony także w trakcie badania USG na podstawie długości ciemieniowo-karkowej (wskaźnik CRL). Tego sposobu używa się jednak tylko u pacjentek, które nie znają daty zapłodnienia ani daty ostatniej miesiączki. Jest on znacznie mniej dokładny.

Samodzielne obliczanie terminu porodu po in vitro

Termin naszego porodu po in vitro obliczyć może za nas internetowy kalkulator. Są one bezpłatne i łatwe w obsłudze. Wystarczy wpisać datę naszej ostatniej miesiączki i długość cyklu w kalkulator porodu po in vitro. Niektóre kalkulatory mają także opcję wpisania dokładnej daty transferu.

Czy obliczona data porodu po in vitro jest dokładna?

Musimy pamiętać, że obliczanie terminu porodu po in vitro jest tylko przybliżone. Jedynie 5% dzieci pojawia się na świecie dokładnie w obliczonym terminie. Nie ma więc powodu do niepokoju, jeśli nasz maluch zasiedział się w brzuszku. Poród naturalny 20 dni przed lub po terminie uznawany jest za prawidłowy. Jeśli ciąża trwa dłużej, to należy zgłosić się do lekarza.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy