Czy krew z nosa w ciąży jest niebezpieczna? Przeskocz do treści

Czy krew z nosa w ciąży jest niebezpieczna?

W organizmie kobiety ciężarnej dochodzi do wielu zmian. Między innymi zwiększa się ciśnienie tętnicze i przepływ krwi. Może to powodować krwawienie z nosa w ciąży. Mogą one pojawiać się częściej niż zwykle, dlatego przyszła mama powinna się nauczyć, jak odpowiednio zatamować krew z nosa w ciąży. Nie jest to jednak zazwyczaj powód do niepokoju.

Spis treści:

1. Krwawienie z nosa w ciąży – przyczyny
2. Krew z nosa w ciąży – kiedy udać się do lekarza?
3. Jak zatamować krew z nosa w ciąży?
4. Krwawienie z nosa w ciąży – profilaktyka

Krwawienie z nosa w ciąży – przyczyny

Krwawienie z nosa w ciąży z reguły jest spowodowane zmianami spowodowanymi rozwijaniem się dziecka w organizmie. Naczynka krwionośne kobiety są bardziej obciążone, ponieważ zwiększa się przepływ krwi oraz ciśnienie tętnicze. Wzrasta więc ryzyko ich pęknięcia, czego skutkiem jest krew z nosa w ciąży.

Krwawienie z nosa u ciężarnych pojawia się częściej niż u kobiet, które nie oczekują dziecka. Jednak ryzyko pęknięcia naczynka jest jeszcze większe u kobiet, które:

● Są alergiczkami
● Są przeziębione
● Przebywają głównie w pomieszczeniach z suchym powietrzem
● Mają zapalenie zatok
● Mają problemy z krzepliwością krwi

Krew z nosa w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Krwawienie z nosa w ciąży to powszechne zjawisko w ciąży. Nie powinno ono z reguły martwić przyszłych mam. Warto jednak wspomnieć o krwi z nosa swojemu lekarzowi, jeśli krwawienia z nosa są bardzo częste i obfite.

Ciężarna powinna udać się niezwłocznie do lekarza, jeśli krew z nosa w ciąży pojawiła się po uderzeniu się w głowę.

Jak zatamować krew z nosa w ciąży?

Każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, jak zatamować krwawienie z nosa. Jest to bardzo proste. Wystarczy usiąść i pochylić głowę do przodu, a następnie zacząć delikatnie uciskać nos. W takiej pozycji należy pozostać przez około 5-10 minut. W tym czasie należy oddychać przez usta, ponieważ zapobiegnie to spłynięciu krwi do gardła.

Podczas tamowania krwi z nosa ciężarna może położyć na nos zimny okład. Może to być specjalny okład chłodzący z apteki lub lód zawinięty w szmatkę. Okład może zostać położony także na czole lub karku. Taki zabieg zmniejszy naczynia krwionośne, dzięki czemu krwotok z nosa szybciej ustanie.

Jeśli po około 20-30 minutach krwawienie z nosa w ciąży nie ustępuje, to ciężarna powinna zgłosić się do lekarza. Zatamuje on krew oraz sprawdzi, co było przyczyną tak długiego krwotoku.

Przez około 3 godziny od ustania krwawienia ciężarna nie powinna czyścić nosa, ponieważ może podrażnić śluzówkę. Dopiero po tym czasie należy delikatnie wydmuchać nos.

Krwawienie z nosa w ciąży – profilaktyka

Przyszła mama może spróbować wdrożyć profilaktykę przeciw krwawieniom z nosa. W tym celu pomocne będzie przede wszystkim dbanie o wysoką wilgotność w pomieszczeniu, ponieważ suche powietrze podrażnia śluzówkę. Ciężarna powinna również wycierać nos mokrą chusteczką oraz nawilżać śluzówkę nosa specjalnym spreyem lub żelem.

Pomocne będzie również dbanie o zdrowy styl życia. Ciężarna powinna więc pić dużo wody oraz dbać o odpowiednią ilość witaminy C w diecie. Zastosowanie tych działań z pewnością zmniejszy częstotliwość występowania krwotoków z nosa w ciąży.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy