Cytologia płynna a zwykła – czym się różnią?
Regularne wykonywanie badania cytologicznego pozwala na szybkie wykrycie raka szyjki macicy. Badanie to uratowało życie już milionom kobiet. Aktualnie coraz popularniejsze staje się wykonywanie cytologii płynnej. Jest to nowoczesna metoda wykonywania tego badania. Czym różni się cytologia płynna od zwykłej? Ile kosztuje? Które badanie wybrać? Wyjaśniamy poniżej!
Spis treści
- Cytologia – czym jest i po co się ją wykonuje?
- Cytologia płynna a zwykła – różnice
- Cytologia płynna – rekomendacje
Cytologia – czym jest i po co się ją wykonuje?
Cytologia to podstawowe badanie ginekologiczne. Polega ona na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej i odesłaniu próbki do analizy. Umożliwia ona wykrycie różnych nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy np. stanów zapalnych czy zmian nowotworowych. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Cytologię najlepiej jest wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego i przynajmniej dwa dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.
Kobiety, które rozpoczęły współżycie, powinny wykonywać cytologię jeden raz w roku. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentek, które miały wielu partnerów seksualnych, wcześnie rozpoczęły współżycie, stosują antykoncepcję hormonalną lub często miewają infekcje intymne.
Kobiety w wieku od 25 do 59 roku życia raz na 3 lata mogą wykonać cytologię zwykłą bezpłatnie. Jest to możliwe dzięki refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Cytologia płynna a zwykła – różnice
Istnieją dwie metody wykonywania badania cytologicznego – cytologia płynna i zwykła. Różnią się one głównie sposobem zabezpieczania pobranej do badania próbki. W przypadku cytologii zwykłej materiał trafia na specjalne szkiełko mikroskopowe. Z kolei w cytologii płynnej umieszcza się go w specjalnym pojemniku z płynnym podłożem, który zapobiega uszkodzeniu pobranych od pacjentki komórek. Następnie w laboratorium pobraną próbkę oczyszcza się ze zbędnego materiału i przenosi na mikroskopowe szkiełko.
Cytologię płynną możemy spotkać także pod nazwą cytologia cienkowarstwowa lub cytologia LBC. Badanie to jest dużo dokładniejsze niż cytologia zwykła. Cytologia płynna jest w stanie wykryć nawet bardzo wczesne zmiany nowotworowe. Próbka pobrana do cytologii płynnej może posłużyć także do wykonania badania na obecność wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego), który może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy i innych chorób nowotworowych. Wykonanie badania HPV nie jest możliwe w przypadku cytologii zwykłej.
Cytologia płynna i cytologia zwykła różnią się także ceną. Klasyczna wersja badania kosztuje zwykle około 50 zł. Z kolei cena cytologii płynnej to około 150-180zł. Nie jest ona badaniem refundowanym.
Cytologia płynna – rekomendacje
Zarówno cytologia płynna, jak i cytologia zwykła to bardzo wartościowe badania. Klasyczna wersja cytologii jest jednak znacznie mniej czuła, przez co może nie wykryć istniejących zmian. Z tego powodu Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje wykonanie cytologii płynnej. Zdaniem Ekspertów jest to jedno z najważniejszych badań w profilaktyce raka szyjki macicy.