Zegar biologiczny - kiedy sprzyja zajściu w ciążę? Przeskocz do treści

Zegar biologiczny – kiedy sprzyja zajściu w ciążę?

Coraz więcej kobiet decyduje się na macierzyństwo po 35, a nawet po 40 roku życia, kiedy ich sytuacja materialna jest już ustabilizowana. Jednak zegar biologiczny działa niezależnie od norm panujących we współczesnym świecie i może okazać się, że w tym wieku nie tak prosto zostać mamą. Poniżej podpowiadamy, co oznacza zegar biologiczny i kiedy wskazuje najlepszy wiek na ciążę.

Spis treści:

1. Zegar biologiczny – co to jest?
2. Zegar biologiczny – kiedy jest najlepszy czas na ciążę?
3. Zegar biologiczny narządów – do jakiego momentu możliwe jest zajście w ciążę?
4. Zegar biologiczny – co wpływa na obniżenie płodności kobiety?

Zegar biologiczny – co to jest?

Często kobiety po 30 roku życia od życzliwych znajomych słyszą: „Kiedy będziesz mieć dziecko? Twój zegar biologiczny tyka”. A co właściwie znaczy pojęcie zegar biologiczny – co to jest?

Zegar biologiczny oznacza wewnętrzny układ sterowania genami, biorącymi udział w procesach biochemicznych, które zachodzą w tkankach i komórkach organizmu. Najprościej ujmując, wyznacza rytm zmian biologicznych, które zachodzą niezależnie od naszej woli. Dlatego też kobiecie dojrzałej dużo trudniej zajść w ciąże i może być ona obciążona większym ryzykiem niż u dwudziestolatki.

Zegar biologiczny – kiedy jest najlepszy czas na ciążę?

Zegar biologiczny wskazuje na największą płodność kobiety między 20 a 30 rokiem życia – to właśnie wtedy organizm jest w pełni przygotowany do zapewnienia prawidłowego rozwoju płodu. Po 30 roku życia istnieje większe ryzyko pojawienia się u malucha wad genetycznych (Mamy w tym wieku częściej rodzą dzieci z zespołem Downa i Edwardsa).

Z kolei patrząc na zegar biologiczny narządów to wiek po 35 lub po 40 roku życia uznaje się za późny a ciąży towarzyszy duże ryzyko powikłań. Warunki wewnątrzmaciczne ulegają pogorszeniu i wzrasta ryzyko samoistnego poronienia.

Zegar biologiczny narządów – do jakiego momentu możliwe jest zajście w ciążę?

Zegar biologiczny narządów jest kwestią indywidualną. Przyjmuje się, że kobieta może zajść w ciążę do czasu wchodzenia w okres menopauzy, ale u każdej z nich może on pojawić się w innym wieku. Niektóre kobiety przekwitanie dotyka już około 30 roku życia, a inne dopiero po 50 roku życia.

Jednak z badań jednoznacznie wynika, że po 40 roku życia, możliwości kobiety, by zajść w ciążę, widocznie maleją.
Ciąże po 35 roku życia, czyli ciąże geriatryczne, obarczone są dużo większym ryzykiem. Szanse na prawidłowy rozwój płodu i jego utrzymanie obniżają się. Jednak dzisiejsza medycyna pozwala na wykonywanie badań prenatalnych, które monitorują rozwój dziecka, a zaawansowany poziom neonatologii potrafi umożliwić utrzymanie ciąży kobietom w różnym wieku.

Zegar biologiczny – co wpływa na obniżenie płodności kobiety?

Według zegara biologicznego po 35 roku życia spada możliwość zajścia w ciąże, choć nie jest ona wykluczona. Spadek płodności jest stopniowy. Jakie są tego przyczyny?

Do jednej z głównych przyczyn obniżenia płodności zaliczamy endometriozę, czyli chorobę objawiającą się rośnięciem na zewnątrz macicy endometrium, tzn. tkanki, która jest typowa dla wnętrza tego narządu. Endometrium przyłączając się do jajowodów lub jajników, utrudnia uwalnianie jajeczek bądź ich przemieszczanie jajowodami.

Zegar biologiczny narządów wpływa także na problemy z owulacją, które również są przyczyną spadku płodności. Eksperci zajmują stanowisko, że w przypadku zajścia w ciążę najważniejsze są jajeczka oraz ich jakość. Z wiekiem kobiety ich ilość i jakość się obniża.

Część kobiet dotyka choroba zwana zespołem policystycznych jajników, objawiająca się brakiem równowagi hormonalnej oraz problemami z owulacją. Częstą dolegliwością kobiet po 35 roku życia są również mięśniaki, czyli łagodne guzy macicy, które utrudniają implantację zapłodnionego jajeczka w macicy. Zegar biologiczny ma wpływ także na śluz szyjki macicy, który z wiekiem staje się „mniej przyjazny” dla spermy.
Na szczęście współczesne osiągnięcia medycyny pomagają kobietom zajść w ciąże mimo biologicznych przeciwności, wynikających z wieku powyżej 35 lat.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy