Prawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży - ile wynosi? Przeskocz do treści

Prawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży – ile powinien ważyć maluszek?

36 tydzień ciąży rozpoczyna dziewiąty miesiąc. W tym czasie Twoje dziecko wygląda już jak noworodek. Jest już także dość duże, co możesz znacząco odczuć. Nie może być jednak za duże, ponieważ może prowadzić to do komplikacji podczas porodu. Nie może ważyć także zbyt mało, ponieważ grozi to innymi powikłaniami. Ile powinien więc ważyć maluszek? Zobacz, jaka jest prawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży!

Spis treści:

  1. Ile wynosi prawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży?
  2. Nieprawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży – czym może grozić?

Ile wynosi prawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży?

Dziecko w 36 tygodniu ciąży zwykle waży niewiele poniżej trzech kilogramów. Średnio jest to 2800 gramów. Jest to oczywiście uśredniona wartość. Jedne dzieci będą nieco mniejsze, a inne nieco większe. Nie powinniśmy więc sugerować się jedynie tą wartością.

W 36 tygodniu ciąży nasze dziecko wciąż rośnie. Mierzy ono około 45-50 cm. Wzrost macicy na tym etapie już się zakończył, więc przestała się ona rozciągać. Dziecko ma więc w niej coraz mniej miejsca. W konsekwencji nie jest ono już tak aktywne. Jego ruchy są dużo rzadsze niż wcześniej. Mogą jednak być dość odczuwalne. U większości przyszłych mam powodują one dyskomfort oraz uczucie twardnienia brzuszka.

Nieprawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży – czym może grozić?

Nieprawidłowa waga dziecka w ciąży może prowadzić do licznych powikłań. Zbyt dużą wagę dziecka określa się mianem makrosomii płodu. Jest ona diagnozowana, gdy dziecko waży więcej niż 9 na 10 dzieci w tym samym wieku. Makrosomia płodu zwykle jest powodem wykonania cesarskiego cięcia.

W innym wypadku istniałoby zbyt duże ryzyko zaklinowania się dziecka w kanale rodnym, krwotoku oraz uszkodzenia narządów rodnych matki. Powikłania makrosomii mogą również pojawić się w przyszłości. U dzieci może pojawić się:

  • Nadciśnienie
  • Zbyt wysoki poziom cukru
  • Nieprawidłowy poziom cholesterolu
  • Otyłość

Ryzyko wystąpienia wymienionych powikłań u dzieci z makrosomią jest dużo większe niż u dzieci z prawidłową masą ciała.
Zbyt mała waga u dziecka zwana jest hipotrofią. Dzieci z tym zaburzeniem są dużo bardziej narażone na przedłużającą się żółtaczkę, zaburzenia produkcji glukozy oraz problemy z utrzymaniem ciepła przez organizm. Zwykle muszą one po urodzeniu pozostać w szpitalu dłużej niż dzieci o prawidłowej masie ciała.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy