Zespół policystycznych jajników (PCOS) – objawy, diagnostyka i leczenie Przeskocz do treści

Zespół policystycznych jajników – objawy, diagnostyka i leczenie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest częstą przyczyną niepłodności. Jeśli na niego chorujesz, obecne są u Ciebie zaburzenia hormonalne, objawiające się nieregularnymi miesiączkami, cystami na jajnikach czy nadmiernym owłosieniem. Jest to spowodowane m.in. zbyt dużym stężeniem androgenów i problemami z owulacją.

Zespół policystycznych jajników – na czym polega?

Schorzenie to polega na występowaniu nieprawidłowości hormonalnych – zbyt wysokiego stężenia LH oraz wahań FSH.

Powoduje to zbyt dużą produkcję niewielkich i niedojrzałych pęcherzyków Graafa w jajnikach. Pęcherzyki te, zamiast uwalniać komórki jajowe, obumierają, w związku z czym nie może dojść do owulacji. W konsekwencji zapłodnienie nie jest możliwe.

Dodatkowo, obumarłe pęcherzyki tworzą cysty (małe torbiele), ponieważ następuje ich osadzanie w jajnikach. Przy PCOS Twój organizm ma również niedobory hormonu kobiecego – progesteronu i jednoczesny nadmiar hormonów męskich – androgenów.

Zespół policystycznych jajników – objawy i przebieg

Najpowszechniejszym objawem zespółu policystycznych jajników jest występowanie nieregularnych miesiączek – nawet co 3-4 miesiące i/lub skąpego, niewielkiego krwawienia. Przy zespole policystycznych jajników możesz również tyć – przede wszystkim w talii (bez względu na to, jak się odżywiasz) i uskarżać się na obecność nadmiernego owłosienia na plecach, twarzy czy udach przy jednoczesnym przerzedzeniu włosów na głowie. Te dwa ostatnie objawy wiążą się z nadmiarem męskich hormonów.

Inne symptomy schorzenia to m.in. trądzik na twarzy, plecach i klatce piersiowej, nadciśnienie oraz zbyt wysoki poziom cukru. Jeśli starasz się o dziecko, przy PCOS jest utrudnione, a co więcej – USG wykazuje często torbiele obecne na jajnikach.

Zespół policystycznych jajników – diagnostyka

Jeśli nie możesz począć dziecka, a dodatkowo pojawiają się u Ciebie objawy PCOS, najlepiej od razu zgłoś się do ginekologa i/lub endokrynologa. Zostaną Ci zlecone badania krwi (przede wszystkim stężenia hormonów) oraz USG – dzięki niemu będzie można wykryć ewentualne cysty i torbiele. Wyniki badań i informacje uzyskane w czasie wywiadu umożliwią lekarzowi postawienie diagnozy.

Zespół policystycznych jajników – leczenie

Gdy stwierdzono u Ciebie zespół policystycznych jajników, najlepiej od razu rozpocznij leczenie – dzięki szybkiemu wdrożeniu terapii będziesz miała szansę na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz się leczyć, tym szybciej i prościej uregulujesz organizm. Zwykle leczenie zespołu policystycznych jajników opiera się na wprowadzeniu specjalnej terapii hormonalnej. Warto, abyś uregulowała także swoją wagę (zmniejszając ilość tkanki tłuszczowej pod okiem dietetyka) i – jeśli palisz – rzuciła ten nałóg.


Jak długo staracie się o ciążę?

  • Ponad rok. (54%, 5 010 głosów)
  • Kilka miesięcy. (24%, 2 229 głosów)
  • Kilka lat. (23%, 2 108 głosów)

Liczba głosów: 9 347

Loading ... Loading ...
4.8/5 - (5 głos / głosy)
4.8/5 - (5 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy