Chiński kalendarz płodności - czy można zaplanować płeć dziecka? Przeskocz do treści

Chiński kalendarz płodności – czy można zaplanować płeć dziecka?

Chiński kalendarz płodności znany jest od ponad 700 lat i uważany za jeden z najstarszych sposobów na planowanie płci dziecka. Jednak czy rzeczywiście można opierać się na jego wyliczeniach? Zdania świeżo upieczonych rodziców są bardzo podzielone. Na czym polega chiński kalendarz płci? Wyjaśniamy poniżej.

Spis treści:

1. Chiński kalendarz płodności – skąd pochodzi?
2. Chiński kalendarz płci – na czym polega?
3. Jaka jest skuteczność chińskiego kalendarza płodności?

Chiński kalendarz płodności – skąd pochodzi?

Chiński kalendarz płodności prawdopodobnie został znaleziony w jednym spośród najstarszych grobowców dynastii Qing, który znajduje się w okolicach współczesnego Pekinu. Po dziś dzień jest używany przez przywiązanych do tradycji Chińczyków. Zdobył również sławę i popularność na całym świecie.

Chiński kalendarz płci – na czym polega?

Chiński kalendarz płci zakłada, że płeć dziecka można zaplanować na podstawie dwóch czynników – wieku matki w danym czasie (czyli lat skończonych) i miesiąca zapłodnienia. Dane te wraz z chińskim kalendarzem księżycowym dają podstawę do odczytania płci dziecka. Wykorzystuje się do tego specjalną tabelę lub przygotowany kalkulator.

Warto zwrócić uwagę, że w chińskim kalendarzu płodności pomijany jest całkowicie wpływ ojca. Natomiast współczesna wiedza naukowa udowadnia, że płeć dziecka zależy od chromosomu X i Y. Komórka jajowa zawsze zawiera chromosom X, dlatego w pewnym uproszczeniu to właśnie chromosom zawarty w plemniku, wpływa na płeć poczętego dziecka.

Jaka jest skuteczność chińskiego kalendarza płodności?

Przede wszystkim należy pamiętać, że chiński kalendarz płci należy traktować jako rozrywkę, a nie metodą medyczną. Nie można podchodzić do niego poważnie, lecz jako do dobrej zabawy, w której przy odrobinie szczęścia naprawdę może się sprawdzić.

Co do jego skuteczności istnieją bardzo sprzeczne opinie. Według Chińczyków wynosi ona ponad 90%. Jednak na temat tych danych brakuje sprawdzonych i godnych zaufania informacji. Nie ma również dostępnych oficjalnych dokumentów, wskazujących na otrzymanie powyższych wyników badań.

Skuteczność chińskiego kalendarza płodności była wiele razy analizowana w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wyniki badań nie potwierdzają działania tej metody na tak wysokim poziomie.
Świeżo upieczeni rodzice na temat kalendarza również mają bardzo podzielone zdania. U niektórych metoda ta się sprawdziła, u innych zawiodła.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy