Skok rozwojowy w 8 tygodniu ciąży - czym jest? Jak przebiega? Przeskocz do treści

Skok rozwojowy – 8 tydzień ciąży

W pierwszym roku życia dziecko przechodzi kilka skoków rozwojowych. Jeden z nich ma miejsce w 8 tygodniu ciąży. W tym czasie dziecko może być bardziej drażliwe i potrzebować więcej bliskości, ale skutkować będzie to nowymi umiejętnościami. Sprawdź, jak dokładnie przebiega skok rozwojowy w 8 tygodniu ciąży i jakimi zdolnościami zaowocuje!

Spis treści:

  1. Skok rozwojowy – co to takiego?
  2. Drugi skok rozwojowy – 8 tydzień ciąży
  3. Jak najlepiej zająć się dzieckiem podczas drugiego skoku rozwojowego?

Skok rozwojowy – co to takiego?

Skok rozwojowy to okres intensywnego rozwoju układu nerwowego. W mózgu dziecka w tym czasie tworzy się wiele połączeń między komórkami nerwowymi, przez co dziecko staje się bardziej wrażliwe na bodźce docierające do niego z zewnątrz. Skutkuje to nowymi umiejętnościami w rozwoju maluszka.

Tylko w pierwszym roku życia miejsce ma aż siedem skoków rozwojowych. Są to momenty, kiedy dziecko nie umie sobie poradzić z bodźcami docierającymi z zewnątrz, więc jest drażliwe i płaczliwe. Potrzebuje także dużo bliskości. Jest to jednak tylko chwilowe. Wszystkie nieprzyjemne objawy ustępują wraz z końcem skoku rozwojowego.

Drugi skok rozwojowy – 8 tydzień ciąży

W 8 tygodniu ciąży dziecko przechodzi przez drugi skok rozwojowy, który jest związany z umiejętnością kojarzenia wzorców. Właściwie rozpoczyna się on już w 7 tygodniu życia. Po zakończeniu tego skoku rozwojowego dziecko zacznie dostrzegać, że pewne czynności się powtarzają. Maluszek zacznie ze sobą łączyć także niektóre czynności np. po kąpieli następuje sen. Będzie więc ono potrafiło przewidywać przynajmniej niektóre elementy rytmu swojego dnia. Po zakończeniu drugiego skoku rozwojowego dziecko będzie umieć również:

  •  Wyraźnie wodzić wzrokiem za osobą czy zabawką
  •  Podnosić główkę
  •  Rozpoznawać twarze swoich opiekunów
  •  Intensywnie wymachiwać rączkami i nóżkami
  •  Trzymać w rączkach małe zabawki
  •  Wydawać pierwsze krótkie dźwięki

Jak najlepiej zająć się dzieckiem podczas drugiego skoku rozwojowego?

Jak pomóc dziecku przejść przez drugi skok rozwojowy? Dać mu jak najwięcej bliskości. Powinniście dużo nosić maluszka, przytulać, głaskać i masować jego ciałko. Ważne są także wspólne wygłupy, leżenie i zabawa. Zapewni to dziecku poczucie bezpieczeństwa. Będzie się ono czuło także akceptowane i kochane. W ten sposób najbardziej możemy ułatwić dziecku drugi skok rozwojowy. Jest to czas, w którym maluszek potrzebuje mieć nas bardzo blisko siebie.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy