Przeskocz do treści

Śluz płodny – jaki śluz może świadczyć o dniach płodnych?

Obecność śluzu płodnego ułatwia plemnikom przetrwanie w drogach rodnych kobiety i dotarcie do komórki jajowej. Odgrywa znaczącą rolę przy zapłodnieniu i zwiększa szanse kobiety na zajście w ciążę. Jak wygląda śluz w płodne dni? Jak go rozpoznać? Przeczytaj poniżej.

Spis treści:

1. Śluz płodny – co to jest?
2. Śluz w dni płodne – jak wygląda?
3. Dni płodne – śluz – jaką odgrywa rolę?
4. Obserwacja śluzu w dni płodne

Śluz płodny – co to jest?

Śluz traktowany jest jako jeden z kilku wyznaczników dni płodnych u kobiety, dlatego podczas ich trwania, nazywamy go śluzem płodnym. Na początku cyklu menstruacyjnego, w trakcie dojrzewania komórki jajowej, pojawia się śluz lepki i biały. W dni płodne śluz zamienia się w śliski i przejrzysty, a kobieta odczuwa wilgoć w okolicy pochwy.

Zmiany zarówno w konsystencji, jak i obfitości śluzu, zależą m.in. od zmieniającego się stężenia dwóch grup hormonów – estrogenów i progesteronu. Śluz płodny wiąże się ze wzrostem poziomu estrogenów, a niepłodny ze stężeniem progesteronu.

Śluz w dni płodne – jak wygląda?

Czy śluz płodny łatwo rozpoznać? Jak wygląda śluz w dni płodne? Tego typu pytania zadaje wiele kobiet, szczególnie tych, które planują dziecko i zaczynają bardzo dokładnie obserwować swój cykl miesiączkowy.

Otóż śluz płodny to wydzielina z pochwy, charakteryzująca się gładką konsystencją. Jest śliski, kleisty, przezroczysty i rozciągliwy. Wyglądem może przypominać surowe białko jajka kurzego. Gdy się pojawia, kobiecie towarzyszy silne uczucie wilgotności w sferach intymnych.
Im w dni płodne śluz jest bardziej rzadki i przejrzysty, tym są większe szanse, by doszło do zapłodnienia.

Dni płodne – śluz – jaką odgrywa rolę?

Śluz w dni płodne ma za zadanie chronić plemniki, odżywiać je oraz wspomagać ich przemieszczanie w kierunku komórki jajowej. Bez jego obecności w pochwie i szyjki macicy, plemniki nie dotrą do celu.

To jak długo śluz płodny jest w pochwie, zależy od wielu czynników, również indywidualnych uwarunkowań każdej kobiety. Owulacja następuje pod koniec obecności w pochwie śluzu o konsystencji białka jaja kurzego. Z jajnika zostaje uwolniona komórka jajowa i odbywa wędrówkę do jajowodu.

Gdy podczas niej napotka plemnik, ma miejsce zapłodnienie. Po zakończonym jajeczkowaniu szyjka macicy nie wytwarza już śluzu płodnego, lecz zostaje zamknięta gęstym śluzowym korkiem.

Śluz w dni płodne ma za zadanie znosić nieco kwasowość pochwy i umożliwić zachowanie plemników przy życiu w drogach rodnych kobiety. Bez jego obecności plemniki szybko obumierają.

Obserwacja śluzu w dni płodne

Dokładna i systematyczna obserwacja śluzu płodowego pomaga w ustaleniu idealnego momentu współżycia, którego celem jest zajście w ciążę. Najwygodniejsza forma obserwacji śluzu płodowego to przyłożenie do ujścia pochwy papieru toaletowego i sprawdzenie, czy odczuwana jest suchość, wilgotność czy mokrość. Wilgotność jest oznaką dni płodnych, ale to mokrość zwiększa szanse na zapłodnienie. Dodatkowo przezroczysta, gładka i elastyczna wydzielina z dużym prawdopodobieństwem świadczy o tym, że jest to śluz płodny.
Przy ustaleniu optymalnego momentu najwyższej płodności kobiety w cyklu pomocne są testy owulacyjne i pomiary pH śluzu szyjkowego.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy