Przeskocz do treści

Przyrost beta hcg – czym jest i kiedy warto go sprawdzać?

Beta hcg to jeden z najważniejszych hormonów ciążowych. Dzięki niemu możemy monitorować rozwój ciąży szczególnie przez pierwszych kilka tygodni. Badanie jego stężenia pozwala także na wykrycie niektórych zagrożeń związanych z ciążą. Przeczytaj poniżej czym dokładnie jest beta hcg i dlaczego warto sprawdzać jego przyrost!

Spis treści:

  1. Beta hcg – co to takiego?
  2. Przyrost beta hcg – ile powinien wynosić?
  3. Badanie beta hcg – kiedy warto je wykonać?
  4. Niski przyrost beta hcg – co oznacza?
  5. Wysoki przyrost beta hcg – co oznacza?

Beta hcg – co to takiego?

Beta hcg to gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon ciążowy produkowany przez komórki syncytiotrofoblastu, czyli jednej części łożyska. Hormon ten pełni bardzo ważną funkcję od samego początku ciąży. Stymuluje on ciałko żółte do produkcji progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży i jej prawidłowego rozwoju.
Beta hcg obecna jest we krwi i w moczu kobiety, dlatego jej stężenie badania się w powszechnych testach ciążowych. Wykryć można ją w testach aptecznych oraz w badaniu krwi. Jest to możliwe już około 2 tygodnia ciąży.

Przyrost beta hcg – ile powinien wynosić?

Beta hcg jest hormonem, którego stężenie intensywnie rośnie aż do 10 tygodnia ciąży. Jego poziom podwaja się średnio co 2 dni, a po 10 tygodniu zaczyna stopniowo maleć. W ciąży pojedynczej jego przyrost powinien wyglądać w następujący sposób:

Badanie beta hcg – kiedy warto je wykonać?

Badanie stężenia hormonu beta hcg warto wykonać, jeśli podejrzewamy, że jesteśmy w ciąży. Najlepiej zrobić to około 14 dni po dacie spodziewanego krwawienia miesiączkowego. Wtedy stężenie hormonu powinno być już wykrywalne. Badanie warto powtórzyć po około 2 dniach, aby sprawdzić, czy stężenie hormonu beta hcg wzrasta. Dzięki temu sprawdzimy, czy ciąża na pewno prawidłowo się rozwija.
Każde badanie stężenia hormonu beta hcg najlepiej jest wykonywać z samego rana. Na badanie nie trzeba jednak zgłaszać się na czczo. Nie musimy także przygotowywać się do niego w żaden inny sposób.

Niski przyrost beta hcg – co oznacza?

Zbyt niski przyrost beta hcg może oznaczać bardzo poważne ciążowe komplikacje, takie jak poronienie czy ciąża pozamaciczna. Sam wynik badania nie wystarcza jednak do stwierdzenia problemów tego typu. Jeśli przyrost beta hcg jest u nas zbyt niski, to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. Wykona on badanie USG, dzięki czemu sprawdzi, jak rozwija się ciąża.

Wysoki przyrost beta hcg – co oznacza?

Wysoki przyrost hormonu beta hcg nie jest powodem do niepokoju, ale do radości. Wzrost hormonu świadczy o tym, że ciąża dynamicznie się rozwija. Może on nawet oznaczać, że pod sercem nosisz więcej niż jedno dziecko. Nie jest to jednak pewne.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy