Przeskocz do treści

Biopsja endometrium – na czym polega i kiedy się wykonuje?

Biopsja endometrium to badanie, które może wykryć patologiczne zmiany w obrębie kobiecej macicy. Jest ona wykonywana u niektórych par zmagających się z niepłodnością. Pomocna może być także w diagnostyce wielu chorób narządów rodnych kobiety. Sprawdź, na czym dokładnie polega biopsja endometrium i kiedy się ją wykonuje!

Spis treści:

 1. Biopsja endometrium – co to za badanie?
 2. Biopsja endometrium – wskazania
 3. Biopsja endometrium a starania o dziecko
 4. Biopsja endometrium – co wykrywa?
 5. Biopsja endometrium – jak się przygotować do badania?
 6. Biopsja endometrium – cena

Biopsja endometrium – co to za badanie?

Biopsja endometrium to procedura diagnostyczna polegająca na pobraniu fragmentu wewnętrznej tkanki śluzówki macicy (endometrium) w celu dalszej analizy pod mikroskopem. Jest to badanie wykonywane w celu zdiagnozowania różnych zaburzeń endometrium, takich jak nieprawidłowe krwawienia maciczne, niepłodność, czy podejrzenie niektórych nowotworów.

Biopsja endometrium najlepiej jest wykonać w fazie lutealnej, czyli między owulacją a krwawieniem miesiączkowym. Jest to mało inwazyjny zabieg, który odbywa się w gabinecie ginekologicznym. Polega ona na rozszerzeniu szyjki macicy za pomocą wziernika, a następnie wykonaniu niewielkiego “zadrapania” w błonie śluzowej macicy. Następnie pobrany fragment trafia do badania histopatologicznego.

Biopsja endometrium – wskazania

Biopsję endometrium zaleca się wykonać w przypadku:

 • Występowania nieregularnych krwawień z dróg rodnych
 • Występowania krwawienia po menopauzie
 • Podejrzenia rozrostu endometrium
 • Problemów z zajściem w ciążę (w niektórych przypadkach)
 • Infekcji w obrębie błony śluzowej macicy
 • Niepowodzenia implantacji zarodków w trakcie in vitro

Biopsja endometrium a starania o dziecko

Biopsja endometrium może zwiększać szanse na dziecko w przypadku par, które zdecydowały się na skorzystanie z procedury in vitro. Dotyczy to tych pacjentek, u których implantacja zarodka nie przynosi oczekiwanych skutków mimo prawidłowej rezerwy jajnikowej. Dzięki celowemu “zadrapaniu” błona śluzowa rozpocznie proces naprawy. Może zwiększyć to zdolność endometrium do przyjęcia zarodka.

Biopsja endometrium – co wykrywa?

Dzięki biopsji endometrium możemy wykryć wiele patologicznych zmian zlokalizowanych w obrębie kobiecych narządów rodnych. Może być to bardzo pomocne w ustaleniu przyczyny niepłodności. Biopsja endometrium pozwala także na wykrycie zakażenia błony śluzowej macicy oraz dużo bardziej niebezpiecznych chorób, takich jak rak trzonu macicy czy rozrost błony śluzowej endometrium.

Biopsja endometrium – jak się przygotować do badania?

Przeprowadzenie biopsji endometrium nie wymaga od pacjentki większego potrzebowania. Wystarczy umówić się na wizytę i odpowiednio wcześniej pojawić się w gabinecie ginekologicznym.

Biopsja endometrium – cena

Koszt biopsji endometrium może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja czy rodzaj placówki medycznej. Najczęściej jednak koszt przeprowadzenia badania waha się w przedziale od 250 do 1100 zł.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy