Przeskocz do treści

Ból pleców we wczesnej ciąży – skąd się bierze? Jak sobie z nim radzić?

W ciąży przyszłej mamie doskwierają różnego typu dolegliwości. Jedną z najczęstszych jest ból pleców. Najczęściej przyszłe mamy skarżą się na niego w ostatnich miesiącach. Może on jednak pojawić się także wcześniej. Sprawdź, skąd bierze się ból pleców we wczesnej ciąży i jak najlepiej sobie z nim poradzić!

Spis treści:

 1. Ból pleców we wczesnej ciąży – najczęstsze przyczyny
 2. Ból pleców we wczesnej ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Ból pleców we wczesnej ciąży – najczęstsze przyczyny

We wczesnej ciąży ból pleców najczęściej pojawia się w okolicy lędźwiowej. Może on pojawić się już w pierwszych tygodniach ciąży. Najczęściej jego przyczyną jest zagnieżdżanie się zarodka w macicy. W takim przypadku ból pleców nie jest zbyt nasilony i szybko ustępuje.
Ból pleców we wczesnej ciąży spowodowany może być także przez rozciąganie się więzadeł macicy. Taka dolegliwość najczęściej pojawia się pod koniec pierwszego trymestru ciąży. W ten sposób kobiece ciało przygotowuje się do wzrostu ciążowego brzuszka, który niedługo już będzie sporych rozmiarów.

Ból brzucha w ciąży może być także objawem infekcji dróg moczowych. Dość często występuje ona u kobiet ciężarnych. Najczęściej towarzyszy mu częsta potrzeba oddawania moczu oraz pieczenie w trakcie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Ból pleców we wczesnej ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Ból pleców we wczesnej ciąży możemy złagodzić, a nawet całkowicie wyeliminować. Pamiętajmy, że nie wolno brać nam żadnych leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Zamiast po środki farmaceutyczne sięgnijmy więc po inne sposoby. Z bólem pleców poradzić możemy sobie poprzez:

 • Zrezygnowania z wykonywania cięższych obowiązków, które wymagają dźwigania czy przesuwania ciężkich przedmiotów
 •  Kucanie zamiast schylania się
 •  Unikanie garbienia się
 •  Spanie w pozycji na boku
 •  Podkładanie pod lędźwie specjalnej podkładki podczas siedzenia
 •  Unikanie zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej
 •  Wybieranie butów na płaskiej podeszwie
 •  Branie ciepłych pryszniców
 •  Regularna aktywność fizyczna, która odciąży kręgosłup np. joga, aqua aerobik czy fitness dla ciężarnych

Wszystkie wymienione sposoby warto stosować, nawet jeśli ból pleców nam nie doskwiera. Może on pojawić się później. Być może dzięki powyższym sposobom uda nam się go uniknąć.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy