Przeskocz do treści

Co pomaga na bezsenność pod koniec ciąży? Sposoby na lepszy sen w III trymestrze ciąży

Aż 75% kobiet cierpi na bezsenność pod koniec ciąży, a przyszła matka powinna być wypoczęta, aby sprostać trudom porodu i pierwszych dni z noworodkiem. Dlaczego kobiety w III trymestrze ciąży nie mogą spać w nocy? Co można zrobić pod koniec ciąży, aby lepiej spać?

Dlaczego kobiety w III trymestrze ciąży są niewyspane?

Sen pod koniec ciąży utrudnia duży brzuszek. Trudno jest znaleźć wygodną pozycję w łóżku. Sen zakłócają też intensywne ruchy dziecka, które pod koniec ciąży są już mocno odczuwane przez przyszłą mamę. Często jest tak, że maleństwo śpi w dzień, ponieważ poruszanie się mamy kołysze je do snu. Potem budzi je właśnie bezruch, gdy kobieta próbuje zasnąć. Bezsenność pod koniec ciąży wynika z dolegliwości bólowych, które dotyczą głównie kręgosłupa i łydek. Często jest też tak, że ciężarna budzi się, ponieważ musi skorzystać z toalety, a potem nie może zasnąć przez kilka godzin. Dlaczego? A no dlatego, że pod koniec ciąży rośnie strach przed porodem, który nie pozwala zasnąć.

Co pomaga na bezsenność pod koniec ciąży?

Przyszłej mamie, która nie może zasnąć, może pomóc napar z rumianku, melisy lub lawendy. Zioła te są bezpieczne w ciąży, a mają działanie odprężające. Kobieta, która nie przepada za ziołami, może spróbować wypić przed snem szklankę ciepłego mleka. Zawiera ono tryptofan, który podnosi poziom serotoniny, czyli hormonu ułatwiającego zasypianie. Działanie usypiające ma też spożycie węglowodanów, np. makaronu. Należy pamiętać, że kobieta w ciąży powinna unikać jedzenia ciężkostrawnych potraw na kolację. Jeżeli bezsenność pod koniec ciąży to skutek strachu przed porodem, warto przed snem zrobić relaksujące ćwiczenia oddechowe. Skuteczne jest nawet spokojne liczenie do 10, ponieważ pozwala wyrzucić z głowy negatywne myśli. Działanie relaksujące, uspokajające i usypiające ma też ciepła kąpiel. Woda nie powinna być gorąca, aby nie wywoływać skurczy macicy. Pod koniec ciąży przyszła mama może też odczuwać duszność, ale czasami udaje się temu zapobiec dzięki porządnemu wywietrzeniu sypialni przed nocnym odpoczynkiem. Problemy z oddychaniem mogą nasilać się, kiedy ciężarna śpi na plecach, dlatego powinna unikać tej pozycji. W komfortowym ułożeniu ciała do snu mogą pomóc poduszki. Szczególnie jeżeli ciężarną męczy zgaga, ponieważ ulgę przynosi zazwyczaj spanie w pozycji półleżącej. Jakość snu w III trymestrze ciąży zależy od twardości materaca. Musi być dość twardy, aby nie powodować dodatkowego wygięcia kręgosłupa. Ważna jest też poduszka pod głowę. Zbyt gruba może powodować ból w okolicy kręgów szyjnych.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy