8 mitów na temat płodności
Aby zajść w ciążę, trzeba uprawiać dużo seksu… Za drugim razem łatwiej zajść w ciążę… To tylko niektóre mity na temat płodności. Chcesz zajść w ciążę i szukasz sposobów na przyspieszenie tego procesu? Sprawdź, czy wiesz, co wcale nie jest prawdą!
MIT 1: Im więcej seksu, tym lepiej
Wiele par, chcąc szybko począć dziecko, decyduje się na bardzo częste miłosne igraszki – nawet kilka razy dziennie! Tymczasem to duży błąd, ponieważ przy tak licznych stosunkach jakość męskiego nasienia bardzo spada, co obniża szanse na maluszka.
Ciekawy artykuł: Dni płodne – co warto o nich wiedzieć?
MIT 2: Seks tylko w dni płodne
Inne pary decydują się na stosunki tylko w czasie wyznaczonych dni płodnych – aby oszczędzać nasienie i na pewno trafić na „ten moment”. Zbyt rzadkie stosunki również obniżają parametry nasienia.
Trzeba również pamiętać, że nawet wnikliwa obserwacja organizmu czasem może nie wystarczyć, co spowoduje, że para po prostu minie się z właściwym terminem obserwacji. Współżyjąc 2-3 razy w tygodniu para ma największe szanse na upragnionego maluszka.
MIT 3: Kobieta jest najbardziej płodna ok. trzydziestki
Niestety – najwyższą płodność kobieta osiąga ok. 25. roku życia. Później stopniowo zaczyna ona spadać, więc macierzyństwa najlepiej nie odkładać „na później”. Już trzydziestolatka ma na zajście w ciążę tylko ok. 15-20% szans w jednym cyklu!
Zobacz też: Jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?
MIT 4: Odstawiłaś tabletki? Musisz odczekać
Obecnie antykoncepcja hormonalna zawiera tak niewielkie dawki hormonów, że nie trzeba w żaden sposób oczyszczać organizmu. O dziecko można więc starać się od razu po odstawieniu, nie ma potrzeby czekania.
MIT 5: Antykoncepcja hormonalna obniża płodność
Jeśli przed rozpoczęciem korzystania z antykoncepcji hormonalnej cykle były regularne, również po zakończeniu jej stosowania powinny takie być. Najczęściej problemy z zajściem w ciążę mają te kobiety, u których również wcześniej były kłopoty z cyklem (być może niezauważone z powodu braku starań o potomka) lub te, u których wystąpiły inne czynniki powodujące niepłodność.
MIT 6: Wszystkim tak szybko się udaje…
Tego wcale nie wiadomo – mało kto otwarcie mówi o problemach z poczęciem dziecka. Z niepłodnością boryka się coraz więcej par, a zwykle starania o maluszka trwają kilka miesięcy – zależnie od wielu czynników. Nie można porównywać się z innymi i nakładać na siebie presji powodującej niepotrzebny stres.
MIT 7: Niepłodność dotyczy tylko kobiet
Wiele osób za problemy z poczęciem dziecka wciąż wini tylko kobiety i powtarza tego typu mity na temat płodności. Tymczasem przyczyny leżące po stronie żeńskiej odpowiadają za 40% przypadków niepłodności, a niepłodność męska to również 40%. Reszta to kłopoty obojga partnerów lub te o nieznanej przyczynie.
Sprawdź: Diagnostyka niepłodności krok po kroku
MIT 8: W drugą ciążę łatwiej zajść
Nie ma takiej reguły – wszystko zależne jest od różnych czynników bez względu na to, która to ciąża. Czasami łatwiej jest rozpoznać objawy ciąży czy pierwsze ruchy dziecka. Trzeba również pamiętać, że kolejne dziecko wiele par planuje później, a wraz z wiekiem płodność kobiety spada.