Dni płodne – co warto o nich wiedzieć? Prekoncepcja.pl Przeskocz do treści

Dni płodne – co warto o nich wiedzieć?

Twój organizm jest zdolny do zapłodnienia tylko przez kilka dni w każdym cyklu, w okolicach owulacji – to właśnie dni płodne. Obserwując swój organizm, możesz rozpoznać moment ich wystąpienia. Jeśli chcesz, skorzystaj z testów owulacyjnych lub komputera cyklu. Co jeszcze warto wiedzieć o dniach płodnych?


Spis treści:

Współżycie w czasie dni płodnych 
Objawy dni płodnych 
Kalkulator dni płodnych, test owulacyjny i komputer cyklu


Ciąża? Powinnaś współżyć w czasie dni płodnych

Owulacja to moment, w czasie którego wypuszczona zostaje dojrzała komórka jajowa – zdolna do zapłodnienia. Czas przypadający na okolice jajeczkowania to więc moment, kiedy możesz zajść w ciążę. Przykładowo, jeśli Twój cykl trwa 28 dni, owulacja ma zwykle miejsce w 14. dniu. Pamiętaj jednak, że w przypadku cykli nieregularnych wyliczenie owulacji jest utrudnione. Ten moment może się ponadto przesunąć, np. pod wpływem stresu, przeziębienia czy zmiany klimatu.

Najwyższe szanse na poczęcie dziecka występują w dniu owulacji i dzień przed nią, jednak zajście w ciążę jest możliwe nawet 5 dni przed owulacją i 4 dni po niej. Dlaczego tyle? Chociaż komórka jajowa może przetrwać ok. 24 godzin, plemniki są znacznie wytrzymalsze. Szacuje się, że mogą przeżyć w organizmie kobiety 3-5 dni.

Dni płodne – objawy

Wiele kobiet potrafi na podstawie objawów stwierdzić, kiedy mają miejsce dni płodne i owulacja. Konieczna jest jednak uważna obserwacja organizmu. Jakie objawy mogą zatem występować?

Są to m.in. odczucie wilgotności w okolicach narządów płciowych (zwiększa się produkcja śluzu, który jest gładki, przejrzysty i śliski), podwyższone libido, wrażenie większej atrakcyjności czy więcej energii. W momencie owulacji możesz odczuwać również bóle owulacyjne (zwykle z lewej lub prawej strony podbrzusza), nabrzmienie warg sromowych czy tkliwość piersi.

Kalkulator, test owulacyjny, komputer cyklu – sprawdź, czy masz dni płodne

Jeśli chcesz starać się o dziecko, powinnaś chociaż w przybliżeniu poznać termin swoich dni płodnych. Dzięki temu będziesz miała świadomość, kiedy występuje największa szansa na ciążę. Wiele kobiet prowadzi skrupulatną obserwację organizmu, zapisując wyniki w specjalnym kalendarzyku. Możesz też skorzystać z kalkulatora, np. takiego dostępnego w internecie.

Do określenia dni płodnych wykorzystuje się też testy płodności dostępne w aptece. Wskazują one, czy owulacja wystąpi w ciągu 24-36 godzin (na podstawie stężenia hormonu LH w moczu). Inną metodą jest użycie komputera cyklu, który wskazuje na dni płodne i niepłodne na podstawie temperatury.

Zobacz też: Jak najlepiej zaplanować dziecko? 4 ważne rady

5/5 - (5 głos / głosy)
5/5 - (5 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy