Diagnostyka niepłodności krok po kroku - badania, specjaliści Przeskocz do treści

Diagnostyka niepłodności krok po kroku

Minimum rok bezskutecznie staracie się o dziecko? Warto, abyście wykonali odpowiednią diagnostykę niepłodności. Obejmuje ona m.in. badania podstawowe, hormonalne, anatomiczne i genetyczne. Badaniom powinni poddać się zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Za 40% przypadków niepłodności odpowiada niepłodność męska, za kolejne 40% – kobieca.

Niepłodność – do którego lekarza się wybrać?
Diagnostyka niepłodności kobiecej
Diagnostyka niepłodności męskiej

Diagnostyka niepłodności – do jakiego lekarza się wybrać?

O niepłodności można mówić wtedy, gdy para nie może począć dziecka mimo regularnego współżycia (3-4 razy w tygodniu) bez żadnych środków antykoncepcyjnych przez rok. Za problemy z zajściem w ciążę mogą odpowiadać czynniki po stronie męskiej, kobiecej lub u obojga partnerów.

Jeśli ten problem występuje u Was, najpierw najlepiej udać się do sprawdzonego ginekologa lub do kliniki leczenia niepłodności. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad i skieruje na dalsze badania, decydując, jakie należy w danym przypadku wykonać. Mogą być potrzebne również wizyty m.in. u androloga, psychologa, genetyka, endokrynologa czy dietetyka.

Zobacz też: Podejrzewasz niepłodność? Sprawdź, do którego specjalisty się udać

Diagnostyka niepłodności kobiecej

U kobiety wykonuje się badania anatomiczne (np. USG), które pozwalają sprawdzić budowę i funkcjonowanie narządów rodnych (macicy, jajowodów, jajników etc.). Wady anatomiczne mogą bowiem utrudniać zajście w ciążę. Kolejną grupą badań są badania hormonalne, kontrolujące stężenie hormonów płciowych i tarczycowych w organizmie. Szczegółowo analizowany jest także cykl miesiączkowy. Dzięki temu lekarz wykrywa wszelkie nieprawidłowości, np. zespół policystycznych jajników (PCOS). Lekarz zaleca też badania podstawowe, czyli m.in. morfologię krwi i badanie moczu oraz badania immunologiczne, które pozwalają wykryć np. zespól antyfosfolipidowy.


Zobacz najnowsze artykuły:


Bardzo ważne są również badania hormonalne, m.in. badanie kariotypu – zestawu wszystkich chromosomów. Za kilka procent przypadków niepłodności odpowiadają bowiem wady w DNA, które często nie dają widocznych objawów.

Diagnostyka niepłodności męskiej

Za niepłodność męską odpowiedzialne są przede wszystkim złe parametry nasienia, np. zbyt mała liczba plemników czy za mała ich ruchliwość. Z tego powodu na początku przeprowadza się badanie nasienia oraz badania podstawowe (np. moczu). Nieprawidłowości w nasieniu mogą być spowodowane wieloma czynnikami, więc po ich wykazaniu konieczna jest najczęściej dalsza diagnostyka.

Obejmuje ona m.in. badania hormonalne i anatomiczne. Zwykle zaleca się też testy genetyczne, ponieważ to mutacje w DNA mogą być przyczyną problemów z poczęciem dziecka. Mężczyzna powinien zrealizować badanie kariotypu, a także m.in. genu CFTR.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy