Najlepszy wiek na zostanie mamą Przeskocz do treści

Jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?

Lekarze alarmują: mając 25 lat, kobieta uzyskuje maksimum płodności, tymczasem coraz więcej Polek odkłada decyzję o macierzyństwie na bliżej nieokreśloną „przyszłość”. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia kłopotów z poczęciem dziecka i pojawienia się wad genetycznych.

Niepłodność a wiek matki – co jeszcze warto wiedzieć?

27 lat – tyle średnio ma Polka, gdy rodzi pierwsze dziecko

I na tle innych krajów europejskich nie jest to wcale taki zły wynik! Średnio w Unii Europejskiej pierwsze dziecko kobiety rodzą w wieku 28,9 lat. W niektórych krajach wiek ten wynosi powyżej 30 lat, przykładowo we Włoszech to 30,8 lat, a w Hiszpanii – 30,7.

Mimo zmieniającego się świata i obecnego stylu życia, kobieca biologia wciąż działa w ten sam sposób, jak setki lat temu. Warto o tym pamiętać, planując macierzyństwo i odkładając je na później.

Niepłodność a wiek matki – spadek płodności

Po 25. roku życia płodność kobiety powoli się obniża, by po 35. roku życia zacząć spadać jeszcze bardziej. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu występowania coraz większej liczby cykli bezowulacyjnych i spadku jakości komórek jajowych.

30-letnie kobiety mogą mieć nawet 40% nieprawidłowych komórek jajowych, a 40-letnie – 80%. Szacuje się też, że dwudziestolatki mają 20-25% szans na zajście w ciążę w każdym cyklu, a trzydziestolatki – ok. 15-20%. Niestety później szanse te są jeszcze niższe.

Ciąża po trzydziestce to większe ryzyko…

poronienia i urodzenia dziecka z wadami genetycznymi. U 20-letnich kobiet ryzyko utraty ciąży jest niewielkie i wynosi mniej niż 10%. Później, w wieku 30-35 lat jest to już 12%, a 35-37 lat – 16%. Im wyższy wiek matki, tym wyższe również prawdopodobieństwo pojawienia się u dziecka wady genetycznej, w tym zespołu Downa – u czterdziestolatek wynosi ono aż 1:100.

Przygotuj się do przyszłej ciąży już teraz

Nawet jeśli na razie nie planujesz potomstwa! Pamiętaj, że Twoje obecne decyzje wpłyną na możliwość poczęcia dziecka również w późniejszym wieku. Zadbaj więc o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i rezygnację z używek (znacznie obniżają jakość komórek jajowych).

Nie zapomnij o badaniach profilaktycznych, w tym hormonalnych, anatomicznych. Nie których przypadkach lekarz może zalecić też wykonanie badań genetycznych – w kierunku trombofilii wrodzonej i celiakii. Być może pozwoli Ci to uniknąć kilkuletnich starań wtedy, gdy będziesz gotowa na dziecko!

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy