Najlepszy wiek na zostanie mamą - prekoncepcja.pl

Jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?

Lekarze alarmują: mając 25 lat, kobieta uzyskuje maksimum płodności, tymczasem coraz więcej Polek odkłada decyzję o macierzyństwie na bliżej nieokreśloną „przyszłość”. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia kłopotów z poczęciem dziecka i pojawienia się wad genetycznych.

Niepłodność a wiek matki – co jeszcze warto wiedzieć?

27 lat – tyle średnio ma Polka, gdy rodzi pierwsze dziecko

I na tle innych krajów europejskich nie jest to wcale taki zły wynik! Średnio w Unii Europejskiej pierwsze dziecko kobiety rodzą w wieku 28,9 lat. W niektórych krajach wiek ten wynosi powyżej 30 lat, przykładowo we Włoszech to 30,8 lat, a w Hiszpanii – 30,7.

Mimo zmieniającego się świata i obecnego stylu życia, kobieca biologia wciąż działa w ten sam sposób, jak setki lat temu. Warto o tym pamiętać, planując macierzyństwo i odkładając je na później.

Niepłodność a wiek matki – spadek płodności

Po 25. roku życia płodność kobiety powoli się obniża, by po 35. roku życia zacząć spadać jeszcze bardziej. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu występowania coraz większej liczby cykli bezowulacyjnych i spadku jakości komórek jajowych.

30-letnie kobiety mogą mieć nawet 40% nieprawidłowych komórek jajowych, a 40-letnie – 80%. Szacuje się też, że dwudziestolatki mają 20-25% szans na zajście w ciążę w każdym cyklu, a trzydziestolatki – ok. 15-20%. Niestety później szanse te są jeszcze niższe.

Ciąża po trzydziestce to większe ryzyko…

poronienia i urodzenia dziecka z wadami genetycznymi. U 20-letnich kobiet ryzyko utraty ciąży jest niewielkie i wynosi mniej niż 10%. Później, w wieku 30-35 lat jest to już 12%, a 35-37 lat – 16%. Im wyższy wiek matki, tym wyższe również prawdopodobieństwo pojawienia się u dziecka wady genetycznej, w tym zespołu Downa – u czterdziestolatek wynosi ono aż 1:100.

Przygotuj się do przyszłej ciąży już teraz

Nawet jeśli na razie nie planujesz potomstwa! Pamiętaj, że Twoje obecne decyzje wpłyną na możliwość poczęcia dziecka również w późniejszym wieku. Zadbaj więc o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i rezygnację z używek (znacznie obniżają jakość komórek jajowych).

Nie zapomnij o badaniach profilaktycznych, w tym hormonalnych, anatomicznych. Nie których przypadkach lekarz może zalecić też wykonanie badań genetycznych – w kierunku trombofilii wrodzonej i celiakii. Być może pozwoli Ci to uniknąć kilkuletnich starań wtedy, gdy będziesz gotowa na dziecko!

Jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy

Więcej w planowanie ciąży
urodzić zdrowe dziecko
Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Poznaj 5 ważnych porad

Aktualizacja 17 kwietnia 2018 r. Żeby urodzić zdrowe dziecko, bardzo ważne jest zadbanie o organizm jeszcze przed zajściem w ciążę.

Zamknij