Antykoncepcja hormonalna – sprawdź, czy jest dla Ciebie Przeskocz do treści

Antykoncepcja hormonalna – sprawdź, czy jest dla Ciebie

Choć antykoncepcja hormonalna skutecznie chroni kobietę przed nieplanowaną ciążą, to może pociągać za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Tabletki antykoncepcyjne zwiększają krzepliwość krwi, co grozi zakrzepicą. Szczególnie narażone na tę chorobę są kobiety z trombofilią wrodzoną.

Czy w ich przypadku antykoncepcja hormonalna jest w ogóle wskazana?

Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy

Informacje na ten temat znajdziemy już nawet na ulotkach, dołączanych do tabletek antykoncepcyjnych. Co takiego znajduje się w ich składzie, że narażają kobietę na zakrzepicę?

Tym czymś jest estrogen – hormon będący głównym (obok progestagenu) składnikiem tabletek antykoncepcyjnych. Jego zażywanie może zwiększyć prawdopodobieństwo zakrzepicy nawet 2-6-krotnie.

Jeszcze większym ryzykiem zachorowania na zakrzepicę obciążone są te kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, które mają trombofilię wrodziną, czyli genetycznie uwarunkowaną skłonność do nadmiernego krzepnięcia krwi. To ryzyko jest wtedy wyższe nawet 25-30-krotnie.

Mając trombofilię wrodzoną nie musimy jednak dostać zakrzepicy wyłącznie na skutek działania tabletek antykoncepcyjnych. Ciąża, otyłość, palenie papierosów, siedzący tryb życia, przebyta operacja chirurgiczna czy częste podróże samolotem, również będą sprzyjały zakrzepicy.

Trombofilia wrodzona – kobieta może nie wiedzieć, że ją ma

A to dlatego, że najczęściej przebiega bezobjawowo. Jedynie badania genetyczne są w stanie zlokalizować defekty w genach, które prowadzą do wrodzonej nadkrzepliwości. W trakcie diagnostyki najczęściej szuka się mutacji genu protrombiny i czynnika V Leiden. Statystycznie ich posiadaczem może być nawet 10% populacji, czyli całkiem spora część z nas.

Trombofilia badanie – warto je wykonać przed zażyciem pierwszej tabletki antykoncepcyjnej

Takie badanie wskaże, czy posiadamy mutacje genetyczne wywołujące trombofilię wrodzoną i tym samym, czy jesteśmy bardziej niż inne kobiety narażone na zakrzepicę. Świadomość choroby jest bardzo ważna, ponieważ nieleczona zakrzepica bywa niebezpieczna.

Powstały w żyle kończyny dolnej zakrzep może zablokować drogę przepływu dla krążącej w tej żyle krwi. Może też oderwać się od ściany naczynia krwionośnego i przedostać do płuc, wywołując zagrażający życiu zator płucny

Dlatego zanim weźmiemy do ust pierwszą tabletkę antykoncepcyjną, dobrze abyśmy wykonały badanie genetyczne w kierunku trombofilii wrodzonej. Może się bowiem okazać, że antykoncepcja hormonalna nie jest w naszym przypadku najlepszą formą zapobiegania ciąży.

Zobacz też: Owulacja i cykl owulacyjny

Trombofilia wrodzona – co zamiast tabletek?

Kobietom z trombofilią wrodzoną zwykle odradza się stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Pośrednim rozwiązaniem mogą być tzw. tabletki jednoskładnikowe. Nie zawierają one estrogenów, a jedynie progestageny, które nie zwiększają tak bardzo krzepliwości krwi.

Obecnie mamy dostęp do bardzo wielu metod zapobiegania ciąży – oprócz antykoncepcji hormonalnej są jeszcze prezerwatywy, wkładki domaciczne czy krążki dopochwowe. Każda kobieta, oczywiście po konsultacji z lekarzem, może więc wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy