Zaburzenia erekcji – jaka może być ich przyczyna? Przeskocz do treści

Zaburzenia erekcji – jaka może być ich przyczyna?

Zaburzenia erekcji niekorzystnie wpływają na komfort życia, a ponadto znacznie utrudniają poczęcie dziecka. Warto więc jak najszybciej poznać ich przyczynę. Może nią być hemochromatoza – niebezpieczna choroba, która polega na odkładaniu żelaza w tkankach, co zaburza ich pracę. Na szczęście szybkie wykrycie hemochromatozy i rozpoczęcie leczenia jest szansą na powrót do sprawności seksualnej.

Na dole artykułu znajdziesz  bezpłatny poradnik Niepłodność w hemochromatozie“.


Spis treści:

Przyczyny problemów z erekcją
Pierwsze objawy hemochromatozy
Diagnostyka hemochromatozy
Leczenie hemochromatozy


Zaburzenia erekcji – jeden z objawów hemochromatozy

To niebezpieczna choroba najczęściej związana z mutacją genu HFE. Polega na nadmiernym kumulowaniu żelaza w tkankach, m.in. w przysadce mózgowej, która nie może prawidłowo wydzielać hormonów.

Z tego powodu przy hemochromatozie mogą wystąpić nie tylko zaburzenia erekcji, ale też np. spadek lub całkowity zanik libido, niepłodność, zmniejszenie lub zanik owłosienia łonowego czy wczesna menopauza u kobiet.

Zobacz też: Wczesna menopauza. Sprawdź, co może być jej przyczyną!

Nadmiar żelaza szkodzi też wątrobie, sercu, stawom, dwunastnicy, nerkom i innym organom, w konsekwencji powodując m.in. nadciśnienie, cukrzycę czy nawet marskość wątroby lub raka.

Pierwsze objawy hemochromatozy – to powinno Cię zaniepokoić

Jeszcze zanim wystąpi impotencja, organizm daje o sobie znać o hemochromatozie m.in. bólem głowy, zmęczeniem i osłabieniem, bólami brzucha, bólami stawów (głównie międzypaliczkowych). Zaniepokoić powinny Cię też wzrost aminotransferaz (wykrywane w badaniu krwi) czy wyniki badań biochemicznych wskazujące na podwyższony poziom żelaza w organizmie.

Ciekawy artykuł: Hemochromatoza – objawy, diagnostyka i leczenie

Jak wykryć hemochromatozę? Badanie genetyczne

Jednoznaczną diagnozę można postawić dzięki wykonaniu badania genetycznego w kierunku zmian w genie HFE. Taki test najlepiej wykonać od razu po zauważeniu pierwszych objawów, żeby mieć szansę na uniknięcie nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości (w tym zaburzeń erekcji). Badanie DNA warto wykonać też u rodziny osoby chorej, żeby w razie czego móc działać szybko.

Niestety średni czas diagnostyki wynosi obecnie aż 10 lat! [1] Tak długie oczekiwanie na prawidłową diagnozę i rozpoczęcie leczenia znacznie zmniejsza szansę na uniknięcie lub cofnięcie objawów…

REKLAMA

Erekcja – zaburzenia można wyleczyć, ale trzeba działać szybko

Przeanalizowano przypadki mężczyzn z impotencją i niepłodnością – okazało się, że zaburzenia można cofnąć, jednak konieczne jest szybkie wykrycie hemochromatozy i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Przykładem może być 36-letni mężczyzna z kłopotami z potencją, spadkiem libido i niepłodnością, który bezskutecznie starał się o dziecko. Na szczęście szybko wykryto u niego hemochromatozę i wprowadzono leczenie: terapię hormonalną i upusty krwi. Wystarczył rok, by objawy minęły, a partnerka mężczyzny zaszła w ciążę![2]

Nie czekaj więc z wykonaniem badań – być może za problemy z erekcją odpowiada właśnie hemochromatoza? Jeśli tak, im szybciej rozpoczniesz terapię, tym zyskasz większe szanse na powrót do sprawności seksualnej.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie hemochromatozy? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.


Źródła:

[1] Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.

[2] Basic and Clinical Andrology (2017) R. Osta, N. Grandpre, N. Monnin, J. Hubert, I.Koscinski: Hypogonadotropic hypogonadism in men with hereditary hemochromatosis.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy