Czy kalkulator dni płodnych jest wiarygodny? Kiedy powinno się z niego skorzystać?
Kalkulator dni płodnych to bezpłatne narzędzie, które oblicza, kiedy szansa na zajście w ciążę jest największa. Korzystanie z niego jest bardzo popularne, ale niestety nie zawsze się opłaca. Kiedy nie należy z niego korzystać? Czy kalkulator dni płodnych jest w ogóle wiarygodny? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
1. Działanie kalkulatora dni płodnych
2. Czy kalkulator dni płodnych jest wiarygodny?
3. Kalkulator dni płodnych a obliczanie daty zapłodnienia
Działanie kalkulatora dni płodnych
Zadaniem kalkulatora dni płodnych jest wyliczenie przedziału dni, w którym kobieta ma największą szansę na zajście w ciążę. Dni te wypadają mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego. Do ich wyliczenia kalkulator potrzebuje więc długości cyklu oraz dokładny dzień rozpoczęcia miesiączki (pierwszy dzień cyklu). Na podstawie tych danych poda nam on dokładny zakres dat, w których może dojść do zapłodnienia.
Kalkulatory dni płodnych to bezpłatne i ogólnie dostępne narzędzia. Bez problemu znajdziemy je na wielu stronach internetowych. Przy każdym z nich znajduje się instrukcja obsługi, dzięki której każdy będzie mógł skorzystać z kalkulatora.
Czy kalkulator dni płodnych jest wiarygodny?
Cykl miesiączkowy kobiety powinien trwać mniej więcej 28 dni. W mniej więcej połowie dojść powinno do dni płodnych. W przypadku kobiet, u których cykl przebiega w taki sposób, kalkulator dni płodnych jest najbardziej wiarygodny. Bez problemu wskaże on dni, w których szansa na poczęcie dziecka jest największa.
Cykl miesiączkowy to jednak bardzo kruchy mechanizm, który łatwo jest naruszyć. Jego długość może się zmienić na skutek wypicia alkoholu, nieprawidłowej diety, stresu czy przeziębienia. Kalkulator dni płodnych nie uwzględnia w swoich wyliczeniach takich czynników, dlatego ich wyniku nie należy traktować jako pewnik, a bardziej jako sugestię.
Kobiety z nieregularnym cyklem miesiączkowym nie powinny wcale korzystać z kalkulatora dni płodnych. W ich przypadku wynik obliczeń będzie po prostu niewiarygodny. Kalkulator wykonuje tylko proste obliczenia matematyczne, w których nie uwzględnia się żadnych zaburzeń cyklu miesiączkowego. Lepiej jest więc próbować samodzielnie obliczyć, kiedy wypadają nam dni płodne. Pomoże nam w tym obserwacja śluzu oraz kontrolowanie temperatury ciała.
Kalkulator dni płodnych a obliczanie daty zapłodnienia
Niewiele osób wie, że kalkulatora dni płodnych użyć możemy także do obliczenia daty poczęcia naszego dziecka. Nazywa się go wtedy kalkulatorem zagnieżdżenia.
Datę zapłodnienia obliczyć możemy, wpisując do kalkulatora datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu miesiączkowego. W ten sposób poznamy przybliżony termin poczęcia naszego dziecka. Znając go, możemy obliczyć wiek ciąży oraz prawdopodobną datę porodu. Słuszność obliczeń kalkulatora zagnieżdżenia warto potwierdzić poprzez wykonanie badania USG lub badania beta-hcg z krwi.