10 dzień cyklu miesiączkowego kobiety - co się wtedy dzieje? Przeskocz do treści

10 dzień cyklu miesiączkowego a kobieca płodność

Kobiecy cykl miesiączkowy to szereg zmian, które następują jedna po drugiej. Przebiegają one w czterech fazach. Każda z nich ma określoną rolę w przygotowywaniu kobiecego organizmu do zapłodnienia. Sporo dzieje się w trakcie 10 dnia cyklu miesiączkowego. Zobacz, jakie zmiany wtedy zachodzą!

Spis treści:

  1. Kobiecy cykl miesiączkowy a płodność
  2. 10 dzień cyklu miesiączkowego – co się wtedy dzieje?

Kobiecy cykl miesiączkowy a płodność

Prawidłowa długość cyklu miesiączkowego kobiety to od 21 do 35 dni. Przy czym różnice w długości między poszczególnymi cyklami nie powinny wynosić więcej niż 7 dni. W takiej sytuacji cykl można nazywać prawidłowym i regularnym. U każdej kobiety dzieli się on na cztery następujące fazy:

1. Menstruacja – faza ta rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego i trwa mniej więcej do piątego dnia cyklu. W tym czasie błona śluzowa macicy złuszcza się na skutek spadku dwóch hormonów: estrogenów i progesteronów. Jest ona wydalana wraz z krwią miesiączkową. W trakcie menstruacji rozpoczyna się także dojrzewanie pęcherzyków Graffa.

2. Faza folikularna – ta faza rozpoczyna się po zakończeniu krwawienia miesiączkowego i trwa do 13 dnia cyklu. W tym czasie rozpoczyna się zwiększone wydzielanie luteiny, na skutek czego pęcherzyki Graffa się powiększają, a błona śluzowa się pogrubia.

3. Owulacja – jest to najkrótsza faza cyklu miesiączkowego. Trwa ona tylko jeden dzień. W tym czasie poziom luteiny jest bardzo wysoki, na skutek czego pęka pęcherzyk. Gotowa do zapłodnienia komórka jajowa zostaje więc uwolniona. Jest to moment szczytowej płodności kobiety.

4. Faza lutealna – rozpoczyna się zaraz po owulacji i trwa do samego końca cyklu miesiączkowego. Błona śluzowa macicy przygotowuje się w tym czasie na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli jednak nie doszło do zapłodnienia, to komórka jajowa zostanie wydalona z organizmu w trakcie krwawienia w następnym cyklu miesiączkowym.

10 dzień cyklu miesiączkowego – co się wtedy dzieje?

Kobieca płodność w trakcie cyklu miesiączkowego stopniowo rośnie aż do momentu owulacji. W 10 dniu cyklu kobieta nie jest jeszcze płodna. Jej organizm dopiero przygotowuje się do możliwego zapłodnienia. Nie oznacza to jednak, że nie może zajść w ciążę. Plemniki w kobiecych drogach rodnych mogą przeżyć nawet kilka dni. Współżycie 10 dnia cyklu może więc zakończyć się ciążą.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy