Przeskocz do treści

Czy możliwe jest określenie płci dziecka w 12 tygodniu ciąży?

Chłopiec i dziewczynka? Większość przyszłych rodziców niecierpliwie oczekuje na odpowiedź na to pytanie. Chcą oni poznać płeć dziecka jak najwcześniej. Niestety w przypadku badania USG zaczekać musimy z tym aż do 18 tygodnia ciąży. A co z badaniami prenatalnymi? Czy dzięki nim możliwe jest określenie płci dziecka w 12 tygodniu ciąży? Zobacz poniżej!

Spis treści:

  1. Określenie płci dziecka w 12 tygodniu ciąży – jak to możliwe?
  2. Określenie płci dziecka w 12 tygodniu – jakie badanie wykonać?
  3. Określenie płci w 12 tygodniu a ciąża bliźniacza

Określenie płci dziecka w 12 tygodniu ciąży – jak to możliwe?

Płeć dziecka możemy na spokojnie poznać w 12 tygodniu ciąży. Jest to możliwe nawet już dwa tygodnie wcześniej. Umożliwiają nam to badania NIPT, czyli badania wolnego płodowego DNA (cffDNA). Przenika ono do krwioobiegu kobiety ciężarnej, dzięki czemu możemy je zbadać. W badaniach tych analizowany jest kariotyp dziecka, czyli zestaw chromosomów. Właśnie dzięki temu laborant może jednoznacznie określić płeć dziecka.
W badaniach cffDNA możemy poznać płeć dziecka, ale nie jest to ich główne zadanie. Badania te służą przede wszystkim diagnostyce wad wrodzonych u płodu. Dzięki nim możemy wykryć takie choroby jak zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa. Testy NIPT o najszerszym zakresie są w stanie rozpoznać nawet 94 choroby.

Określenie płci dziecka w 12 tygodniu – jakie badanie wykonać?

Płeć dziecka w 12 tygodniu możemy poznać dzięki badaniu NIFTY pro. Test ten wykonać można od 10 do 24 tygodnia ciąży. Badanie NIFTY pro jest całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, a przy tym niezwykle czułe. Dzięki niemu wykryć można aż 94 choroby, a w tym zespół Downa czy zespół Turnera.

Płeć dziecka nie jest ustalana w każdym badaniu NIFTY pro. Rodzice, zamawiając badanie, muszą zaznaczyć taką chęć. Nie wszyscy pacjenci chcą znać płeć dziecka przed porodem, dlatego płeć nie jest ona określana zawsze. Nie jest to jednak żadnym problemem ani nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, dlatego wystarczy jedynie zaznaczyć, że chcielibyśmy poznać płeć.

Określenie płci w 12 tygodniu a ciąża bliźniacza

Poznanie płci w 12 tygodniu jest możliwe nawet w ciąży bliźniaczej. Badania nie są jednak w stanie określić płci poszczególnych dzieci. Z testu NIPT możemy dowiedzieć się, że przynajmniej jedno z dzieci jest chłopcem lub że na świecie pojawią się same dziewczynki. Dokładne rozpoznanie płci poszczególnych dzieci jest możliwe dopiero w badaniu USG.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy