Poród w 27 tygodniu ciąży a szanse dziecka na przeżycie Przeskocz do treści

Czym grozi przedwczesny poród w 27 tygodniu ciąży?

Dziecko powinno urodzić się między 38 a 42 tygodniem ciąży. Zdarzają się jednak dzieci, które przychodzą na świat wcześniej. Niektórym z nich tak bardzo spieszy się na świat, że nie są jeszcze w stanie w nim samodzielnie funkcjonować. Poród przedwczesny jest ogromnym zagrożeniem dla ich życia. Czym grozi przedwczesny poród w 27 tygodniu ciąży? Zobacz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. 27 tydzień ciąży – szanse na przeżycie dziecka
  2. Poród w 27 tygodniu ciąży a możliwe powikłania
  3. Poród w 27 tygodniu ciąży – jak go rozpoznać?

27 tydzień ciąży – szanse na przeżycie dziecka

Dziecko jest gotowe na przyjście na świat dopiero w 38 tygodniu ciąży. Na tym etapie jest ono już na tyle rozwinięte, że może funkcjonować samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że dziecko nie ma żadnych szans, jeśli pojawi się na świecie wcześniej.
Dzieci urodzone w 27 tygodniu ciąży mają dość spore szanse na przeżycie. Będą one oczywiście potrzebowały specjalnej opieki, aby przetrwać. Takie maluszki zwykle muszą zostać umieszczone w inkubatorze, gdzie będą podłączone do aparatury podtrzymującej życie i będą karmione przez sondę.

Poród w 27 tygodniu ciąży a możliwe powikłania

W 27 tygodniu ciąży dziecko jest jeszcze w fazie rozwoju. Nie wszystkie jego narządy już pracują prawidłowo. Maluszek będzie więc dużo bardziej narażony na powikłania, jeśli postanowi wtedy przyjść na świat.
Najczęstszym powikłaniem porodu w 27 tygodniu ciąży jest retinopatia wcześniaków, czyli choroba niedojrzałej siatkówki. Jest ona spowodowana rozwarstwieniem siatkówki oka. W 27 tygodniu ciąży siatkówka jest jeszcze niedojrzała, dlatego choroba ta często rozwija się u wcześniaków urodzonych w tym momencie ciąży.

Wcześniactwo wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem takich powikłań jak:

• Zaburzenia wzroku i słuchu
• Choroby serca
• Zaburzenia oddychania
• Niepełnosprawność intelektualna
• Problemy z uczeniem się
• Problemy z koncentracją

Poród w 27 tygodniu ciąży – jak go rozpoznać?

Rozpoczęcie przedwczesnego porodu łatwo pomylić ze skurczami przepowiadającymi. Akcję porodową rozpoznać możemy po nasilających się skurczach, które pojawiają się coraz częściej. Do objawów przedwczesnego porodu zalicza się także ucisk w kroczu i miednicy, skurcze jelit, ból dolnej części pleców oraz krew lub wodnista różowawa wydzielina z dróg rodnych. Objawów tych nie należy nigdy ignorować. Ciężarna powinna udać się do szpitala jak najszybciej. Być może dzięki temu lekarzom uda się zatrzymać poród przedwczesny.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy