Jak przebiegają pierwsze miesiące ciąży? Przeskocz do treści

Ciąża pierwsze miesiące – czego się spodziewać?

Pierwsze miesiące ciąży to czas przeplatania się ekscytacji, stresu i wątpliwości. Jest to szczególnie emocjonujący czas dla pierworódek. To nic dziwnego. Nowe rzeczy zawsze są stresujące, a w tym przypadku jest to rzecz zmieniająca całe nasze życie. Podpowiemy więc, czego kobieta powinna się spodziewać w pierwszych miesiącach ciąży!

Spis treści:

  1. Ciąża pierwsze miesiące – rozwój dziecka
  2. Ciąża pierwsze miesiące – dolegliwości mamy

Ciąża pierwsze miesiące – rozwój dziecka

Nasz maluszek intensywnie rozwija się już od pierwszych dni. W pierwszym miesiącu ciąży większość kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, a on już intensywnie wzrasta. To właśnie w pierwszym miesiącu ciąży zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, a następnie dzieli na zarodek i łożysko. Podziały komórkowe postępują dalej, dzięki czemu później rozwiną się narządy wewnętrzne dziecka.

W drugim miesiącu ciąży nasza pociecha ma już zalążki jamy ustnej, nosa i języka. Wykształcają mu się paluszki u rąk i nóg, a także paznokcie. Trwa również intensywny rozwój szkieletu i narządów wewnętrznych, który powinien zakończyć się wraz z drugim miesiącem ciąży.

W trzecim miesiącu ciąży zaczynają rozwijać się narządy rodne dziecka. Nasz maluszek zaczyna także odbierać pierwsze dźwięki i światło, ale jest to jeszcze dość stłumione. Wykształca mu się również odruch ssania.

Ciąża pierwsze miesiące – dolegliwości mamy

Przyszła mama w pierwszych miesiącach ciąży może nie czuć się najlepiej. W pierwszym miesiącu najbardziej charakterystycznym objawem ciąży jest zanik miesiączki. Często pojawia się także krwawienie implantacyjne, czyli niewielkie plamienie. Niektóre ciężarne skarżą się także na mdłości i wymioty, zmiany nastroju oraz nadmierną senność i zmęczenie.

Pierwsze objawy ciąży nie zawsze pojawiają się już w pierwszym miesiącu. Niektóre przyszłe mamy zaczynają je odczuwać nieco później. W drugim miesiącu ciąży szczególnie dokuczliwe mogą być poranne mdłości. Często pojawiają się wtedy także huśtawki nastrojów, lekka opuchlizna rąk i pierwsze ciążowe zachcianki.

W trzecim miesiącu ciąży kobiety często wymieniają spodnie na większe, ponieważ brzuszek zaczyna się zaokrąglać. Uporczywe dolegliwości w tym czasie mogą zacząć ustępować. Niestety nie zawsze się tak dzieje. Niektóre kobiety męczą się z dolegliwościami jeszcze kilka miesięcy, a nawet całą ciążę.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy