1 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
Na razie nie zdajesz sobie sprawy, że niedługo zostaniesz mamą. Masz właśnie ostatnią miesiączkę, więc organizm przygotowuje się do ciąży – jak zwykle, każdego miesiąca. W czasie okresu z Twojego ciała usuwana jest niezapłodniona komórka jajowa, następuje tez złuszczanie błony śluzowej macicy.
Już pierwszy dzień okresu jest czasem, kiedy działają hormony przysadki mózgowej (FSH) i zaczynają wytwarzać się nowe komórki jajowe. Piąty dzień cyklu to moment rozpoczęcia fazy folikularno-proliferacyjnej. Na czym polega? Zaczynają wydzielać się hormony, które stymulują wzrost komórek jajowych w pęcherzyku Graafa.
Warto, abyś szczególnie zadbała o siebie, odstawiając używki i pamiętając o zbilansowanej diecie. Minimum 3 miesiące przed ciążą powinnaś też zacząć suplementację kwasem foliowym.
1 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
Na tym etapie nie ma żadnych wytycznych związanych z badaniami, jednak planując ciążę powinnaś skontrolować swój organizm. Jeszcze zanim zajdziesz w ciążę warto przeprowadzić m.in. badanie w kierunku trombofilii wrodzonej (która może powodować poronienia), badania hormonalne, anatomiczne i ustalić plan leczenia zębów.
Pierwszą wizytę powinnaś odbyć w 7-8 tygodniu ciąży, a do 10 tygodnia ciąży wykonać całą listę badań (m.in. morfologię krwi, badanie moczu i oznaczenie grupy krwi oraz Rh).
1 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
Jeszcze nie jesteś w ciąży, jednak niedługo Twoja komórka jajowa połączy się z plemnikiem Twojego partnera i stworzycie życie – prawdziwy cud!
Nie zapominaj, że wiek ciąży różni się od wieku zapłodnieniowego o ok. 2 tygodnie. Zapisz więc sobie datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki – na początku to na jej podstawie lekarz wyliczy, w którym tygodniu ciąży jesteś i kiedy mniej więcej nastąpi poród.