10 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie. Przeskocz do treści

10 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Na tym etapie ciąży jesteś coraz bardziej zmęczona, rozdrażniona i senna, więcej śpisz i wcześniej kładziesz się do łóżka. Twoje piersi wciąż są tkliwe, lekko rosną, zauważasz też ciemnienie brodawek. Wciąż mogą dokuczać Ci mdłości i wymioty.

Spis treści:

  1. 10 tydzień ciąży a dolegliwości ciążowe
  2. 10 tydzień ciąży, który to miesiąc i trymestr ciąży?
  3. 10 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać i które są zalecane
  4. 10 tydzień ciąży – już niedługo będziesz mogła wykonać badania prenatalne
  5. 10 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

10 tydzień ciąży a dolegliwości ciążowe

Niestety to nie koniec dolegliwości związanych z układem pokarmowym. W 10 tygodniu ciąży częściej pojawiać mogą się też wzdęcia czy zaparcia. Odczuwasz też zwiększone parcie na mocz, więc wiele razy na dobę biegasz do toalety. Uważaj, aby nie dopuścić do zbyt dużej utraty masy ciała, która może wynosić maksymalnie 3 kilogramy. Oprócz kłopotów trawiennych możesz mieć też hormonalny katar, zawroty głowy i większą ilość wydzieliny z pochwy.

Zobacz więcej: Jak sobie radzić z dolegliwościami ciążowymi?

10 tydzień ciąży, który to miesiąc i trymestr ciąży?

10 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i I trymestr ciąży

10 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać i które są zalecane

10 tydzień ciąży to ostatni tydzień, aby wykonać wszystkie badania zalecane na początek ciąży przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Prawdopodobnie odebrałaś więc już wyniki. Jeśli nie miałaś jeszcze przeprowadzanych badań, umów się z lekarzem jak najszybciej!

Jakie badania są realizowane do 10 tygodnia ciąży? To cytologia, badanie ginekologiczne, ocena pH wydzieliny pochwowej, pomiar wagi, wzrostu oraz ciśnienia krwi, badanie moczu, morfologia krwi, oznaczenie czynnika Rh, badanie piersi, badanie stężenia glukozy, analiza przeciwciał odpornościowych, a także następujące testy: VDRL (kiła), w kierunku HIV, HCV, toksoplazmozy i różyczki.

Sprawdź też: Kalendarz badań w ciąży – jakie badania wykonać i kiedy?

10 tydzień ciąży – już niedługo będziesz mogła wykonać badania prenatalne

Już niedługo, gdy skończysz 10 tydzień ciąży będziesz mogła wykonać pierwsze nieinwazyjne badania prenatalne oparte na analizie wolnego płodowego DNAtest PAPP-a. Dowiedz się więcej: Badania prenatalne w I trymestrze ciąży

Nieinwazyjne badania prenatalne są bezpieczne i pozwalają sprawdzić zdrowie dziecka. Najczęściej dają prawidłowy wynik dzięki czemu będziesz mogła zyskać spokój.

To badania wykonywane z krwi mamy (biochemiczne lub genetyczne) oraz badania ultrasonograficzne. Pozwalają ocenić ryzyko chorób takich jak trisomia 21. chromosomu, trisomia 13., 18. i innych.

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się wspominane badania wolnego płodowego DNA gdyż łączą w sobie bezpieczeństwo, dużą czułość i często szeroki zakres badanych chorób genetycznych.

Pierwszym w Polsce testem tego typu był test NIFTY, który do tej pory został wykonany już ponad 6 000 000 razy na całym świecie. Wyróżnia się szeroką walidacją kliniczną, a jego najszersza wersja – NIFTY pro – również ubezpieczeniem i zakresem badania, który obejmuje 94 choroby genetyczne oraz płeć (podawana jest na życzenie). Dowiedz się więcej o NIFTY pro

10 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

W 10 tygodniu ciąży maluszek ma ok. 3-3,5 centymetra i waży ok. 5. gramów, jest więc wielkości śliwki. Niedługo będzie już w okresie płodowym. Co zmienia się u dziecka? Rosną i sklejają się jego powieki, widać nosek i usta, oczka powinny być już z przodu twarzy. Zaczyna też połykanie płynu owodniowego, dzięki czemu płuca będą mogły prawidłowo pracować.

Być może maluch rusza już lekko rączkami i nóżkami, jednak jego ruchy nie są skoordynowane i na razie ich nie odczuwasz. Zaczyna być widać zgięcie łokcia, a kości i chrząstki mocno się kształtują. Jego paluszki powinny być teraz rozdzielone, a narządy – gotowe do dalszego rozwoju. Serce dziecka bije teraz ok. 140-180 uderzeń na minutę.

Przejdź do następnego tygodnia: 11 tydzień ciąży


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

3/5 - (1 głos / głosy)
3/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy