Przeskocz do treści

Rodzaje testów NIPT w ciąży: nasz przewodnik

Testy NIPT mogą powiedzieć nam wiele o zdrowiu jeszcze nienarodzonego dziecka. Dzięki nim już przed porodem możemy wykryć u dziecka wady genetyczne. Do zyskania całej tej wiedzy o zdrowiu maluszka potrzebna jest analiza tylko jednej próbki krwi matki. Istnieje kilka rodzajów tego typu badań. Czym się różnią? Jakie choroby wykrywają? Przeczytaj w naszym przewodniku o rodzajach testów NIPT w ciąży!

Spis treści:

  1. Testy NIPT – co to takiego?
  2. Jakie są rodzaje testów NIPT w ciąży?

Testy NIPT – co to takiego?

Testy NIPT polegają na analizie wolnego płodowego DNA (cffDNA). Jest to DNA płodu, które krąży we krwi matki. Pobierając próbkę krwi od ciężarnej, możliwe jest wyizolowanie DNA dziecka i przeanalizowanie go pod kątem różnych nieprawidłowości. Dzięki temu testy NIPT nie ingerują w środowisko płodu i są bezpieczne dla mamy i dziecka.

Testy typu NIPT wykonać można już od 10 tygodnia ciąży. Na bardzo wczesnym etapie możemy więc wykryć u dziecka różnego rodzaju wady wrodzone. Nie każde badanie jest jednak w stanie wykryć każde schorzenie. Testy typu NIPT różnią się zakresem. Do ich wykonania używane są także różne metody analizy.

Jakie są rodzaje testów NIPT w ciąży?

Istnieje wiele rodzajów testów NIPT dla ciężarnych. Przyszłe mamy jednak najczęściej decydują się na:

  • Test NIFTY pro – jest to najnowocześniejszy test typu NIPT. Ma on także najszerszy zakres. W sumie analiza ta jest w stanie wykryć aż 94 choroby, w tym zespół Downa, zespół Turnera czy zespół Edwardsa.
  • Test Harmony – badanie to rozpoznać może 8 wad wrodzonych. W jego zakres wchodzą trzy najczęstsze trisomie (zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau), nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci (zespół Turnera, trisomię chromosomu X, zespół Jacobsa oraz zespół Klinefeltera) i zespół delecji 22q11.2.
  • Test Sanco – to badanie wykonać można w wersji podstawowej i rozszerzonej. W zakres wersji podstawowej wchodzą trzy najczęstsze trisomie oraz dwie nieprawidłowości chromosomów płci (zespół Turnera i zespół Klinefeltera), a w wersji rozszerzonej dodatkowo analizowane są wszystkie chromosomy m.in. pod kątem mikrodelecji i mikroduplikacji.

W każdym z wymienionych badań na życzenie rodziców może zostać także określona płeć dziecka. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć taką prośbę przy zamawianiu badania. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy