Przebarwienia skóry w ciąży Przeskocz do treści

Przebarwienia skóry w ciąży

Ciało kobiety w ciąży bardzo się zmienia. Jedną ze zmian są pojawiające się przebarwienia w ciąży. Skarży się na nie aż jedna na dwie ciężarne. Szczególnie powszechne są plamy na twarzy w ciąży. Jak się ich pozbyć? Podpowiadamy!

Spis treści:

1. Przebarwienia w ciąży – dlaczego powstają?
2. Jakie przebarwienia powstają w ciąży?
3. Przebarwienia w ciąży – jak się ich pozbyć?

Przebarwienia w ciąży – dlaczego powstają?

W ciele przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Między innymi zwiększa się stężenie estrogenu, który pobudza produkcję melaniny.

Jest to bezpośrednia przyczyna powstawania przebarwień w ciąży.
Powstawaniu przebarwień sprzyja również słońce. Wystarczy chwila działania promieni słonecznych, aby na skórze ciężarnej pojawiły się plamki.

Jakie przebarwienia powstają w ciąży?

Przebarwienia w ciąży mogą pojawić się w różnej formie. Mogą one różnić się od siebie wielkością czy kolorem. Niektóre z nich występują pojedynczo, a inne w formie skupisk.

Najczęściej pojawiające się przebarwienia, to drobne plamy na twarzy w ciąży, czyli piegi. Nie przeszkadzają one większości ciężarnych. Piegi z reguły znikają chwilę po porodzie.

Drugim często występującym przebarwieniem u przyszłych mam jest ostuda. Są to rozległe plamy na twarzy w ciąży. Najczęściej pojawiają się one na czole, policzkach i w okolicy ust, dlatego ostudę nazywa się maską ciężarnych.

Przebarwienia w ciąży – jak się ich pozbyć?

Przebarwienia, które pojawiły się w ciąży, najczęściej znikają jakiś czas po porodzie. Często jednak kobiety ciężarne nie czują się z nimi komfortowo, dlatego wolą pozbyć się ich wcześniej. Nie jest to zbyt trudne. Przebarwień w ciąży można łatwo się pozbyć za pomocą kilku naturalnych sposobów:

● Stosowanie ochrony UV – jest to forma profilaktyki przeciw powstawaniu przebarwień w ciąży. Filtr UV warto nakładać na odsłoniętą skórę niezależnie od pory roku. Powinien on być aplikowany na skórę co około 4 godziny. Zapewni to odpowiednią ochronę skóry.
● Suplementowanie kwasu foliowego – dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się u dziecka wad rozwojowych oraz zwalczymy przebarwienia. Suplementację kwasu foliowego warto rozpocząć przed rozpoczęciem starania się o dziecko. Można go przyjmować w tabletkach lub zadbać o jego podaż w diecie. Kwas foliowy znajdziemy m.in. w szpinaku, natce pietruszki, brokule czy brukselce.
● Naturalna pielęgnacja – jest to najlepszy sposób na zwalczenie przebarwień. Naturalne kosmetyki pozwolą pozbyć nam się plam na twarzy oraz nie zaszkodzą naszej skórze. Najlepszą formę pielęgnacji dobierze dermatolog. Warto udać się do niego na wizytę, aby stosowane kosmetyki nie pozostawiły skutków ubocznych.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy