Jakie badania prenatalne wykonać po 35 roku życia? Przeskocz do treści

Testy prenatalne dla kobiet powyżej 35 lat – dlaczego są takie ważne?

Testy prenatalne są niezwykle istotne w przypadku każdej ciężarnej. Jednak szczególnie ważne są w przypadku tych kobiet, które ukończyły 35 lat. To właśnie w ich przypadku ryzyko pojawienia się u dziecka wad wrodzonych jest największe. Zobacz, jakie testy prenatalne powinny rozważyć kobiety powyżej 35 lat!

Spis treści:

  1. Ciąża po 35 roku życia a badania prenatalne
  2. Program badań prenatalnych w Polsce
  3. Inne badania prenatalne w ciąży dla kobiet powyżej 35 roku życia

Ciąża po 35 roku życia a badania prenatalne

Ciąża po 35 roku życia znacznie zwiększa ryzyko rozwoju wad genetycznych u dziecka. Przykładowo szanse na urodzenie dziecka z zespołem Downa wynoszą 1:356. U kobiety w wieku 20 lat jest to zaledwie 1:1527.
Wady genetyczne u płodu wykryć lub wykluczyć możemy jedynie w badaniach prenatalnych. Ich wynik pozwoli rodzicom zyskać spokój, że z ich dzieckiem wszystko jest w porządku. Dzięki nim możemy także na bardzo wczesnym etapie, co pozwoli szybko wdrożyć ewentualne leczenie. Jest to najbardziej prawdopodobne u kobiet powyżej 35 roku życia, dlatego nie powinny one pomijać badań prenatalnych.

Program badań prenatalnych w Polsce

Kobiety powyżej 35 roku życia skorzystać mogą z programu badań prenatalnych, który jest refundowany przez NFZ. Dzięki temu mogą poddać się diagnostyce prenatalnej całkowicie bezpłatnie. Program obejmuje wykonanie:

• USG genetycznego – wykonuje się je między 11 a 13 tygodniem ciąży oraz między 18 a 23 tygodniem ciąży. Ocenia się w nim budowę dziecka oraz wykonuje kilka niezbędnych pomiarów.
• Badania biochemicznego – jest to test PAPP-A. Wykonuje się go na podstawie próbki krwi matki. Wykryć może on zwiększone ryzyko rozwoju u dziecka trzech najczęstszych trisomii: zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau.

Inne badania prenatalne w ciąży dla kobiet powyżej 35 roku życia

Niestety nie wszystkie badania prenatalne w ciąży wykonać możemy bezpłatnie. Mimo tego warto nieco poszerzyć diagnostykę o testy typu NIPT. Są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), które znajduje się we krwi matki.
Istnieje kilka rodzajów testów typu NIPT. Najpopularniejszym z nich jest aktualnie test NIFTY pro. Ma on najszerszy zakres, który liczy aż 94 choroby.

Na życzenie rodziców wskazana może zostać również płeć maluszka. Inne rodzaje testów NIPT to m.in. test Sanco czy test Harmony. Również są to bardzo dokładne badania, ale mają one nieco węższy zakres niż test NIFTY pro.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy