Jakie testy genetyczne powinni wykonać przyszli rodzice? Przeskocz do treści

Testy genetyczne dla przyszłych rodziców – jakie najlepiej wykonać?

Rodzice swojemu dziecku przekazują w genach takie cechy jak kolor oczu, wzrost czy posiadanie piegów. Maluszek może po nich odziedziczyć także różnego typu mutacje wywołujące choroby. Rodzice często nawet nie wiedzą o ich posiadaniu. Takie mutacje wykryte zostać mogą w testach genetycznych dla przyszłych rodziców. Zobacz, które z nich warto wykonać na etapie planowania rodzicielstwa!

Spis treści:

  1. Testy genetyczne a planowanie rodzicielstwa
  2. Najlepsze testy genetyczne dla przyszłych rodziców

Testy genetyczne a planowanie rodzicielstwa

Każde dziecko w momencie poczęcia otrzymuje 50% genów od swojej mamy i 50% genów od swojego ojca. Przekazują je oni poprzez plemnik i komórkę jajową. W przekazanych genach mogą znajdować się mutacje, które mogą prowadzić do rozwoju różnych chorób.
Po co właściwie wykonywać badania genetyczne przed rozpoczęciem starań o dziecko? Dzięki nim zyskacie niewyobrażalny spokój, że w Waszym DNA nie znajduje się nic, co może zaszkodzić dziecku. Jeśli jednak testy genetyczne wykryją pewną nieprawidłowość, to będziesz mógł podjąć odpowiednie kroki. Potrzebne może być wdrożenie specjalnego leczenia czy skorzystanie z metod wspomaganego rozrodu.

Pamiętajmy, że prawidłowe testy genetyczne przyszłych rodziców nie gwarantują, że nasze dziecko będzie zdrowe. Mutacje genetyczne nie muszą być dziedziczne. Warto więc sprawdzić także geny dziecka w trakcie ciąży. Można zrobić to dzięki badaniom prenatalnym, takim jak test NIFTY pro.

Najlepsze testy genetyczne dla przyszłych rodziców

Istnieje wiele różnych testów genetycznych, które możemy wykonać na etapie planowania rodzicielstwa. Różnią się one m.in. metodą wykorzystywaną do analizy oraz zakresem.

Badanie, które sprawdza tylko fragment materiału genetycznego, może nie wykryć potencjalnych nieprawidłowości. Najlepsze będzie badanie sprawdzające całe DNA, takie jak test WES prekoncepcja. Wykonuje się je za pomocą nowoczesnej technologii NGS, a podczas analizy sprawdzany jest każdy gen. Badanie to jest więc w stanie wykryć nawet rzadkie choroby genetyczne. Do przeprowadzenia kompletnej analizy wystarczy jedynie sucha kropla krwi.

Przyszłym rodzicom poleca się także badanie kariotypu, czyli zestawu chromosomów. Sprawdza się je w nim pod względem liczby oraz budowy. Do wykonania tego badania potrzebna jest jedynie próbka krwi.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy