Test Harmony – cena, zakres badanych chorób, opinie Przeskocz do treści

Test Harmony – cena, zakres badanych chorób, opinie

Test Harmony korzysta z metody analizy wolnego płodowego DNA obecnego w krwi mamy. Pozwala zbadać dziecko jeszcze przed narodzinami w kierunku trisomii 21., 13. i 18., a także określić jego płeć. Ile kosztuje test Harmony? Opinie na ten temat, a także lektura niniejszego artykułu pomoże w wyborze najlepszego testu prenatalnego dla siebie.

Spis treści:

  1. Test Harmony – na czym polega badanie?
  2. Test Harmony – co wykrywa? Jakie choroby bada?
  3. Test Harmony – wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania
  4. Test Harmony – cena badania
  5. Test Harmony – opinie na temat badania pomogą wybrać najlepszy test prenatalny

Test Harmony – na czym polega badanie?

Test Harmony to badanie NIPT (z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing), które można wykonać już od 10. tygodnia ciąży. Prenatalny test przesiewowy polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi ciężarnej w której obecny jest DNA dziecka, a następnie analizie pod kątem różnych nieprawidłowości genetycznych. Metoda badania umożliwia analizę konkretnych chromosomów, nie całego DNA. Analizy odbywają się w laboratorium w USA.

Ma wysoką czułość i jest nieinwazyjny. Czas oczekiwania na wynik testu Harmony wynosi około 8-17 dni (w zależności od placówki, w której pobiera się próbkę).

Test Harmony – co wykrywa? Jakie choroby bada?

Test Harmony pozwala wykryć nieprawidłowości w materiale genetycznym płodu. Badanie wykrywa choroby, takie jak:

  • nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci – zespół Turnera (X), zespół Klinefertera (XXY), trisomia chromosomu X, zespół Jacobsa (XYY).
  • trisomie – 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) oraz 13 (Patau);
  • mikrodelecję 22q11.2.

Dodatkowo na życzenie rodziców na wyniku testu Harmony może się znaleźć informacja o płci dziecka.

Zakres badania zależy od wybranej opcji.

Test Harmony można wykonać też w ciąży bliźniaczej i wówczas jego zakres obejmuje trisomię 21., 18., 13. i płeć na życzenie.

Test Harmony – wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania

Badanie Harmony jest wskazane u tych par, u których w rodzinie lub w poprzedniej ciąży pojawiały się choroby genetyczne. Test Harmony warto rozważyć także wtedy, gdy ciężarna ma więcej niż 35 lat. Aby móc wykonać test Harmony, konieczne jest skierowanie od lekarza ginekologa.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do wykonania testu Harmony, badanie nie jest zalecane w ciąży mnogiej trojaczej oraz o wyższej krotności płodów. Nie należy go wykonywać również po przebytym przeszczepie narządów i transfuzji krwi oraz gdy u ciężarnej wystąpiła aneuploidia.

Test Harmony – cena badania

Ile kosztuje test Harmony? Cena badania wynosi około 2200-2400 złotych, w zależności od przychodni, w pobiera się próbkę. Analiza DNA jest przeprowadzana w USA, w laboratorium klinicznym Ariosa Diagnostics, natomiast próbkę do badania można pobrać w placówkach w Polsce.

Test Harmony – opinie na temat badania pomogą wybrać najlepszy test prenatalny

Czy warto wykonać test Harmony? Opinie na temat badań NIPT w Polsce są na ogół bardzo pozytywne – pary doceniają to, że są one nieinwazyjne i bezpieczne, a wynik jest dostępny szybko. Badania NIPT takie jak test Harmony korzystają z metody analizy wolnego płodowego DNA i, dzięki temu, że charakteryzują się one wysoką czułością, pozwalają rozwiać obawy przyszłych rodziców o zdrowie dziecka.

Jakie badanie NIPT wykonać? Na rynku jest wiele różnych testów: NIFTY, SANCO, VERACITY, czy test Harmony. Opinie na ich temat, np. zamieszczone na internetowych forach dla rodziców, pomogą w wyborze tego jednego najlepszego dla siebie badania prenatalnego. Zobacz też: Testy NIPT porównanie. Czym się różnią, jak wybrać?

Więcej informacji


Zdjęcie główne: pixabay.com | Aktualizacja: 28 lipca 2021 r.

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy